Seeding – Tohumlama nedir?

“Seeding / Tohumlama” mevzusunu sosyal medya içeriğinde anlatayım. Bu hafta konuya değinmemin nedeni ise geçenlerde Defne Samyeli’yi karalamak için, dijital medyada benzer bir yol kullanılması. Allah’tan sistemi uygulamaya çalışanlar cahil cüheladan ibaretti de amaçlarına ulaşamadılar!

SEEDING, TOHUMLAMA NEDİR?

Tohumlama” basitçe, sosyal medya bu kadar etkin kullanılmadan önce yapay olarak bir içeriğin web üzerinde yayılması için kullanılan bir yöntemdi. Günümüzde ise özellikle Twitter üzerinde sistem bakın nasıl kullanılıyor.

5-10 Twitter hesabı açıyorsunuz. Sonra bu hesaplara kademeli olarak yani tweet attıkça, gerçek Twitter kullanıcıları yüklüyorsunuz. Hesaplar kısa bir süre içerisinde yapay olarak on binlerce kişi tarafından takip ettiriliyor, ama sadece onlarca ya da yüzlerce kişiyi takip ediyor (böylece önemli bir kişi tarafından yönetiliyormuş izlenimi uyandırılıyor). İşlemin püf noktası ise bu hesap gurubu birkaç takıma ayrılıyor. Bir takım “döveni” savunurken, bir takım “dayak yiyeni” bir takım da “kavgayı ayırmaya çalışanı” tutuyor. Bu takım yapay olarak her “tweet”ini RT ve favorileyerek Twitter’da gündemde kalıyor.
Sonrası mı?
Dijital “kiralık katil”den hiçbir farkı kalmıyor sistemin!
İster bir siyasi görüşü yerden yere vuruyor, isterse bir markayı el üzerinde tutuyor… İster bir dizi hakkında gündem oluşturup, herkes o diziyi izliyormuş havası yaratıyor, ister masum bir insanın namusuna dil uzatıyor.
Diyeceksiniz ki “Yaklaşık 4 milyon Türk hesap sahibi bulunan Twitter aleminde gündem oluşturmak bu kadar kolay mı?”
Trend Topic” yani TT listelerindeki paylaşımların istatistiklerine bakarsanız, sayısal olarak ne kadar kolay olduğunu görürsünüz.
Hazır Twitter da kullanıcılar hakkında bilgi vermeyi reddetmişken, kantarın topuzu iyice kaçmaya başladı!
Peki, sonuç?
“Sosyal medya”da bir “sürü”nün peşinden gitmeden önce iyice düşünün…
Yolun sonu “sosyal medya uçurumu”nda bitmesin!

KALUST ŞALCIOĞLU

Bir önceki yazımız olan ViewSonic VG2401mh monitör özellikleri başlıklı makalemizde VG2401mh, VG2401mh monitör ve ViewSonic hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *