Sebastian Kurz kimdir?

Avusturya’da iki ayı aşkın süredir devam eden görüşmeler sonucunda kurulan koalisyon hükümeti Avrupa’nın en genç bakanına ev sahipliği yapıyor. Eylül ayı sonunda yapılan seçimlerden bu yana, yüzde 20 oy alan aşırı sağı hükümet dışında tutmak için müzakerelerde bulunan Sosyal Demokrat Parti ve muhafazakar-liberal çizgideki Halk Partisi koalisyon kurdu. Yarın göreve başlayacak hükümette en çok dikkat çeken isim ise Dışişleri Bakanı oldu. 27 yaşındaki Sebastian Kurz’un Avrupa’nın en genç dışişleri bakanı olarak tecrübesinin Avrupa Birliği ve dünya sahnesinde görevinin ağırlığı için yeterli olup olmayacağı tartışma konusuna dönüştü.
Üç yıl önce entegrasyondan sorumlu müsteşar sıfatıyla ilk kez kabineye giren Kurz, genç yaşına rağmen başarılı bir performans sergilemişti. Halk Partisi’nin gençlik kollarının başına geçmek için Viyana Üniversitesi’ndeki hukuk eğitimini yarıda bırakan Kurz, ‘uyum konularının sürekli İslam ile bağdaştırılmasına’ karşı çıkmıştı. Uzun vadede parti lideri olmasına yüksek ihtimal verilen; 1945 sonrası Avusturyası’nın en genç bakanı, tabloid basının desteğine ve sosyal medyada iletişim kanallarını başarıyla kullanma hünerine sahip.
‘Almanca şart’
Kurz’un yarın yemin etmesiyle başlayacağı görevi de geçmiş deneyimine uygun olarak uluslararası ilişkilerin yanısıra Avusturya toplumu içerisindeki uyum konusunu da kapsayacak. İlk kez kabinede görev aldığında, beş yıl içerisindeki hedefinin ‘yurtdışındaki bir okuldan diploma almak’ olduğunu belirten Kurz, “Zusammen Österreich” (Hep beraber Avusturya) adını verdiği inisiyatifle kalifiye göçmenlere kolaylık gösterilmesini sağlamıştı. Kurz’un Almanca diline hakimiyeti göçmenlerin sosyal uyumu için öncelikli şart haline getirmesi tartışma yaratmıştı. Kurz “Uyum, Almanca öğrenme üzerinden gerçekleştirilebilir” açıklamasını yapmıştı.

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *