SBS’de yedek listeler de yetmezse ne olacak?

Fen ve Anadolu liselerinde, normal kontenjanın üç katı yedek liste açıklandı. Yani kontenjanı 120 olan bir okul için 360 öğrencilik bir yedek liste hazırlandı. Peki bu kadarlık bir liste yeterli olur mu?

İstanbul dışındaki kentler için muhtemelen yeterli hatta fazla bile gelebilir. Ankara ve İzmir’de birkaç okul için yetersiz kalabilir… Önceki yıllarda, yedek listelerin, İstanbul’da yetersiz kaldığına çok şahit olduk. Bu yüzden MEB’in de inadı yüzünden bir çok kontenjan boş kaldı! MEB kurmayları, muhtemelen yine bu yıl için böylesi bir durum söz konusu diyeceklerdir ama biz yine de soruyoruz: Yedek listelerin yetersiz kalması halinde, nasıl bir prosedür uygulanacak?.. Bu soruyu ısrarla soruyoruz. Çünkü Anadolu liselerinden, özel okullara çok yoğun bir kayma olacak. Bu arada soru ve cevap bölümünde, İstanbul’da çok gerideki yedek öğrencilere şans tanımamızın ne kadar doğru olduğu sorgulanıyor. Bunun cevabını, birinci kayıt dönemi sonunda hep birlikte göreceğiz. Şu an için yüksek puanlı on binlerce öğrenci, hem fen ve Anadolu liselerinin hem de kolejlerin potansiyel öğrencisi durumunda, birinden birini tercih ettiklerinde diğer taraf boş kalacak ve aşağıdan yukarıya doğru kaymalar olacaktır…

Kadıköy Anadolu Lisesi
Biri yurtdışında bir üniversite olmak üzere toplam 212 öğrencisini üniversiteye yerleştiren Kadıköy Anadolu Lisesi mezunlarının 38’i tıp, 25’i hukuk, 12’si de diş hekimliği bölümlerini kazandı. Yine mühendislik, mimarlık, işletme, siyaset bilimi gibi bölümlere ağırlıklı olarak yerleşen öğrencilerin üniversitelere göre dağılımı ise şöyle:

Boğaziçi Üniversitesi 28 İTÜ 24 İstanbul Üniversitesi 23 Sabancı Üniversitesi 15 Marmara Üniversitesi 15 Özyeğin Üniversitesi 15 Koç Üniversitesi 13 Yeditepe Üniversitesi 9 Bilkent Üniversitesi 8 ODTÜ 8 Kocaeli Üniversitesi 4 Dokuz Eylül Üniversitesi 4 Galatasaray Üniversitesi 4 Bahçeşehir Üniversitesi 4 Yıldız Teknik Üniversitesi 3 M.Sinan Güzel Sanatlar Ü. 3 İstanbul Şehir Ü. 3 Ege Üniversitesi 3 Acıbadem Üniversitesi 2 Hacettepe Üniversitesi 2 Maltepe Üniversitesi 2 Trakya Üniversitesi 2

Ufuk, Yeni Yüzyıl, Kadir Has, İstanbul Ticaret, Karadeniz Teknik, Akdeniz, Ankara, Bezm-i Alem Vakıf, Eskişehir, Osmangazi, Gaziosmanpaşa, İstanbul Bilgi, İstanbul Bilim, İstanbul Kemerburgaz, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, İstanbul Medeniyet, İstanbul Medipol, Haliç üniversitelerine de 1’er öğrenci yerleşti.

SORUN CEVAPLAYALIM

SORU: Kızım 448.673 puanla İstanbul Bahçelievler Anadolu Lisesi’ne 74. sıradan asil olarak kayıt hakkı kazandı, ancak Bakırköy Hasan Polatkan’da 45., Yeşilköy Anadolu’da 158. ve Beşiktaş Anadolu’da 596. yedek sıradayız. Bu durumda Bahçelievler Anadolu Lisesi’ne kayıt yaptırırsak yedek kaldığımız diğer liselerdeki hakkımızı kaybetmeyeceğimiz ifade ediliyor, sizin önerinizi alabilir miyiz? Ayrıca yedek sıralamasında hangi okullar için şansımız var?
CEVAP: Yedek sıranız geldikçe bir üst tercihinize çıkış yaparsınız. Tahminen hepsine sıra gelebilir. Çünkü üst puan dilimlerinden özel okullara çok kayma olacak…

SORU: İstanbul Atatürk Fen’i asil olarak kazandım. İzmir Fen’de 28, Ankara Fen’de 59’uncu yedekteyim. Aynı zamanda Robert’e girme imkânım da var. Sizce yedeklerin de çıktığını düşünürsek hangi liseyi tercih etmeliyim? Çevremdekiler İstanbul Fen ya da diğer fenlerin fark etmediğini söylediler, ne kadar doğru?
CEVAP: Şanslı bir durumdasın. Herkes birini bulamazken, sen kararsızlık çekiyorsun ama doğru kararı veremezsen mutsuz olursun. Öncelikle hangi kentte oturuyorsan oradaki fen lisesini seçmelisin. Üniversiteyi Amerika’da düşünüyorsan da tercihin Robert olmalı.

ŞİKAYETİM VAR

Süre uzatılsın

Özel okullara kayıt yaptıranlar dilekçe yazmaya fırsat bulamadan, hatta özel okullara kayıtlar devam ederken, SBS ile alan okulların yedekleri 26 Ağustos’ta son kez ilan edilecek. Mağduriyetlerin en aza indirilmesi için yedek tercihlere hak kazanan öğrencilerin ilan edilmesinin hiç değilse 10 gün daha uzatılması gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca çocuğunu özel okula göndermeye kesin kararlı olan velilerin de sosyal sorumluluk bilinciyle önceki okullardaki kayıtlarını sildirmeleri, kayıtlarda karışıklığı önleyecektir.  P. Semercioğlu

Bir önceki yazımız olan Liselerin puanları neden açıklanmıyor? başlıklı makalemizde 2013 Liselerin puanları neden açıklanmıyor?, anadolu liseleri ve boş kontenjan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *