SBS’de puanlar ne kadar düşer?

Anadolu ve fen liseleriyle özel okullara kayıtlar dün başladı. Yedek tercihlerine yerleşmek isteyenler için ise asıl yarış şimdi: Puanlar düşecek, okullar arası kaymalar olacak. Kayıt sürecini yakından takip eden, bu yarıştan galip çıkacak

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonucuna göre öğrenci alan fen ve Anadolu liseleriyle kolejler için kayıtlar dün başladı. Fen ve Anadolu liselerini asıl olarak kazanan öğrenciler için kayıtlar 16 Ağustos’ta sona erecek. 19 Ağustos’tan itibaren de yedek kayıt dönemi başlayacak. Yine kolejler için de birinci ön kayıt dönemi yarın sona eriyor, kesin kayıtlar ise 16 Ağustos’a kadar yapılacak. 19 Ağustos’tan itibaren de ikinci ve üçüncü kayıt dönemleriyle öğrenci kabulleri devam edecek.

Bu maraton okulların açılacağı tarihe kadar tüm hızıyla sürecek. Hedefindeki okulu kazananlar için yarış bu hafta itibariyle bitiyor. Ancak kazandığı okulun üstündeki tercihlerinde yedek sırada yer alanlarla, devlet ve özel okullar arasında kararsız kalanlar için asıl yarış şimdi başlıyor. Çünkü bu dönemde Anadolu ve fen liselerinin kendi aralarında geçişler olabileceği gibi yine bu okullardan kolejlere de ciddi kaymalar olacak. Bu da bir üst tercihlere yerleşme şansı doğuracak. Yine puanlarda yaşanan düşüşler de öğrencilerin hayallerindeki okullara girme fırsatı yaratabilecek. Peki puanlar ne kadar düşer? Yandaki tablolardan da görüleceği gibi bu durum okuldan okula değişiyor. Anadolu liselerinde düşüşler az İstanbul’daki Anadolu liselerinde asil yerleştirme ile yedek yerleştirme dönemindeki farklılıklar genelde 2-4 puan aralığında. Üst sıralardaki Galatasaray, İstanbul, Kabataş gibi gözde Anadolu liselerinde bu fark en fazla 1 puan olurken, yine en çok tercih edilenler arasında yer alan Pertevniyal, Vefa, Haydarpaşa gibi liselerde 4 puana kadar yükseliyor. Genel sıralamalarda daha aşağılarda yer alanlarda da düşüşler 4 ile 6 puan aralığında. Ancak bazı okullarda büyük düşüşler dikkat çekiyor.

Örneğin TOKİ Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde 17, Ağva Anadolu Lisesi’nde ise 23 puanlık bir düşüş gerçekleşmiş. Bu yıl bu tarz sürprizlerin yaşanması pek mümkün değil. Çünkü bilindiği gibi artık genel liseler yok. Anadolu liselerini kazanamayan öğrenciler meslek ve ticaret liselerine ya da çok programlı liselerdeki genel lise sınıflarına gitmek durumundalar. O nedenle Anadolu ve fen liselerini kazanan öğrencilerin bu haklarından kolay kolay vazgeçmeyeceği, dolayısıyla da puanların çok ciddi oranlarda düşmeyeceği öngörülüyor. Özellerde 125 puanlık fark Yabancı özel okulları incelediğimizde geçen yıl Robert’te sadece bir puanlık farklılık olduğu görülüyor. Üsküdar Amerikan, Saint Joseph Fransız, Sankt Georg Avusturya, Alman, Notre Dame de Sion Fransız liselerinde de yine fark 7 puanı aşmıyor.

Bunun yanı sıra İtalyan ve Fransız liselerinde büyük düşüşler dikkat çekiyor. Örneğin Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nde birinci ön kayıtla serbest kayıt dönemi arasında 125 puanlık bir fark var. Yine Saint Michel Fransız Lisesi’nde 102, İtalyan Lisesi’nde 70, İzmir St. Joseph Fransız ile Tarsus Amerikan liselerinde de 70-75 puanlık farklılıkların oluştuğu görülüyor. Bu yıl özel okullar birinci ön kayıt puanlarını ise şöyle açıkladılar: Amerikan Robert 683; Koç 683; Alman 681; Sankt Georg Avusturya Lise Bölümü 680; İtalyan 670; Üsküdar Amerikan 677,72; Galileo Galilei İtalyan 660; Sankt Georg Avusturya Ticaret Bölümü 660; Notre Dame De Sion Fransız 647; Saint Benoit Fransız 647; Saint Joseph Fransız 647; Saint Michel Fransız 647; Saint Pulcherie Fransız 647; İzmir Amerikan 630; Tarsus Amerikan 600; İzmir St. Josph Fransız 590.

 

Bir önceki yazımız olan Liselerin puanları neden açıklanmıyor? başlıklı makalemizde 2013 Liselerin puanları neden açıklanmıyor?, anadolu liseleri ve boş kontenjan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *