SBS’de 3. kayıt olacak mı?

Anadolu liselerinde kayıtların sonuna gelindi, ancak gözde okullar dahil, kontenjanlar hâlâ dolmadı. Veliler 3. kayıt dönemi açılsın istiyor; MEB ise bu konudaki sessizliğini sürdürüyor

Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) göre öğrenci alan Anadolu ve fen liselerinde kayıtlar önümüzdeki hafta tamamlanıyor. Boş kalan kontenjanlar için yedek sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi yarın saat 17.00’ye kadar devam edecek. Bu öğrenciler için kayıt yaptırma süresi ise 29 Ağustos’ta saat 17.00’de sona erecek. Peki, bu tarihten sonra boş kalan kontenjanlar ne olacak? Veliler, öğrenciler ve okullar en çok bu sorunun cevabını merak ediyorlar. Çünkü 12 Ağustos’ta, Anadolu liseleriyle aynı zamanda kayıtlara başlayan özel okullarda üçüncü ön kayıt dönemi 29 Ağustos’ta sona erecek. 2 Eylül’den itibaren de serbest kayıt dönemine geçilecek. Bir yandan devlet liselerine kaydını yaptıran, diğer taraftan da özel okullara geçiş için bekleyen öğrencilerin de kaydını bu okullara aldırmasıyla Anadolu liselerindeki boş kontenjanların sayısının daha da artacağı öngörülüyor.

MEB’e dava açılmıştı
Bu liselere girmek için kapıda bekleyen binlerce öğrenci ve veli, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) üçüncü bir kayıt dönemi açmasını umutla bekliyor. Ancak MEB’den bu konuda henüz bir açıklama gelmedi. Üstelik geçen yıl Taylan Işık Özer adlı öğrencinin açtığı bir dava sonucunda Danıştay 8. Dairesi, öğrencilere yeni bir yerleştirme yapılması yönünde karar vermişti. MEB ise savunmasında şu açıklamayı yapmıştı: “Mahkeme kararına göre tüm öğrencilere yeni bir yerleştirme yapılması gerekmektedir. Karar doğrultusunda tüm öğrencilere yerleştirme yapamayız. Bu uygulamanın yapılması şu anda olası bir durum değildir. Söz konusu mahkeme kararı ancak bu yıl hazırlanacak olan 2013 yılı SBS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda değerlendirilebilecektir.” Fakat MEB bu yıl da geçen yılki sisteme göre kayıtları sürdürüyor ve yedek kayıt dönemiyle ilgili bir bilgi vermiyor.

‘MEB ek kayıt açabilir’
Sevinç Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Umut Şahin, Anadolu liselerinde bu yıl kontenjan sayısının artırıldığını, ancak kayıt sisteminin bu kontenjanların doldurulmasının önünü tıkadığını söylüyor. “MEB’in kontenjanların boş kalması için özel bir çabası var” diyen Şahin, bunu şöyle açıklıyor: “Örneğin okulun kontenjanı 100, bu okulda 300 öğrenciye yedek hakkı veriyorsunuz. Fakat bu 300 öğrenci ile kontenjan dolmazsa, başka öğrenci alamıyorsunuz.”
Bu yıl boş kontenjan sayısının geçen yıla göre daha fazla olacağına dikkat çeken Şahin, MEB’in bu durumda yeni bir yerleştirme dönemi açmak zorunda kalabileceğine değiniyor. Şahin’in ek yerleştirmeye yönelik önerileri ise şöyle: “Ek yerleştirmeden barajı geçen, herhangi bir tercihine yerleşemeyen, herhangi bir tercihine yerleştiği halde kayıt hakkını kullanmayanlar yararlanmalı. Örneğin devlet lisesini kazanmış ancak kaydını yaptırmamış öğrenci bu sürece dahil edilmemeli. Ayrıca yedek aday sınırlaması yapılmamalı. Bıraksınlar okulun puanı, okulun gördüğü talep oranında ne kadar düşüyorsa düşsün.”

‘Sebebi özel okullar değil’
Galatasaray, Kabataş gibi iyi okullarda önceki yıllarda bir-iki kişilik boş kontenjan kaldığını söyleyen Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan, asıl sorunun genel liselerden Anadolu lisesine dönüştürülen okullarda yaşandığını belirtiyor.
Gülan, “Liselere girişteki tercih ve kayıt sisteminin üniversiteye girişte olduğu gibi merkezi yerleştirme şeklinde olması daha iyi değil mi” sorusunu ise “Bizim açımızdan olmaz” diye cevaplıyor: “Biz bütün okulları doldurana kadar kayıtları sürdürüyoruz. Sistem yavaş işliyor ama herkesin gönlündeki hedefe ulaşabileceği bir sistem. Öteki türlü çok katı olur. Özel okullar üniversitedeki gibi merkezi yerleştirme sisteminin içinde olurlarsa 250 puanlı öğrenciye de kazandı kâğıdı gelir ve onu da kaydetmek zorunda kalırsınız. Halbuki bazı özel okullar 400 puanın altında öğrenci almayacağım diyebilir. Almak isteyen de alır..”
Resmi okullarda kontenjanın boş kalmasının hesabının özel okuldan sorulmaması gerektiğine de değinen Gülan, “Resmi okul, parasız okul boş kalıyorsa bunun hesabını birileri vermeli. Neden parasızken boş kalıyor? Bunun bizdeki kayıt sistemiyle uzaktan yakından alakası yok. Bir okul iyiyse dolar” diyor.
‘Nakillere kontenjan kalmaz’
Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt da Anadolu liselerinde boş kalan kontenjanlar için herhangi bir yere yerleşmemiş öğrencilere yönelik ek yerleştirme sistemi uygulanabileceğini belirtiyor. Ancak ek yerleştirme döneminde tüm kontenjanların dolması halinde, nakil yaptırmak isteyen öğrenciler için boş kontenjan kalmayacağına dikkat çeken Yeşilyurt şunları söylüyor: “Anadolu lisesi yönetmeliğindeki nakil şartlarına göre son yerleşen öğrencinin puanı çok düşükse ve bahsi geçen okulda yeterli sayıda kontenjan varsa okul için nakil talebi yoğun olacaktır”

‘Tercih okullara bırakılabilir’
İstanbul ve Vefa liselerinde uzun yıllar müdürlük yapan Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Sakin Öner de kayıtların, boş kontenjanlar bitene kadar sürmesi gerektiğini belirtiyor. “Bu okullar kesinlikle boş kalmamalı. Bakanlık gerekirse yedek listeleri yayınlayarak kontenjanların doldurulmasına katkı sağlamalı” diyen Öner’in bu konudaki önerisi ise şöyle: “Boş kontenjanlar çoğunlukla büyükşehirlerde olacak, kırsal kesimde okullar dolacaktır. Ek yerleştirme sağlıklı olur ancak, Bakanlık yedek liste çıkarmayı düşünmezse ön kayıt sistemiyle okullara kayıt alabilir veya il milli eğitim müdürlükleri kanalıyla yapılabilir. Öğrenciler ön kayıt sistemiyle başvurabilirler.”

Puanlarda rekor düşüş var

Asıl kayıt dönemini boş kontenjanlarla tamamlayan Anadolu liselerinde, yedek kayıtlarda son güne girilirken hâlâ boş kontenjanlar var. Ancak puanlar çok büyük oranlarda düşmüyor. Yandaki tabloda da görüleceği gibi 495 puan ve 30 boş kontenjanla yedek kayıt dönemine giren Galatasaray Lisesi’nde 5 kontenjan boş, sadece 1 puanlık düşüş yaşandı. Kabataş Lisesi İngilizce bölümünde ise asıl yerleştirmeler sonunda 24 olan boş kontenjanların sayısı 32’ye çıktı; puanı da 489’dan 488’e indi. Bu okullarda boş kontenjanlar için yedek sıradaki öğrencilere kayıt hakkı tanındı ancak bu öğrenciler bir taraftan bu okullardaki kayıt haklarını tutuyor, diğer taraftan Robert, Alman liseleri gibi okullar için bekliyorlar. O nedenle bu okullarda kontenjanlar dolmazken, puanlarda büyük değişiklikler yaşanmıyor. Yabancı özel okullarda ise puanlarda ciddi oranlarda düşüşler var. Robert’te bu yıl 3. kayıt dönemine girilirken 7 puanlık düşüş yaşandı; 21 kontenjanı da boş. Yine Alman Lisesi de 681 olan puanını 663’e düşürdü, 130 kontenjanın 95’i boş kaldı. Puanlarda Fransız ve İtalyan liselerinde önemli düşüşler var. Örneğin Saint Michel’de 127, İtalyan Lisesi’nde 110, İzmir St. Joseph Fransız’da 110 puanlık düşüşler yaşandı. Tarsus Amerikan’da da 120 puanlık düşüş var. Okulların kontenjanlarının büyük çoğunluğu da boş. 2. ön kayıtta sadece Robert, erkek kontenjanlarını doldurdu. Galileo Galilei İtalyan ile Sankt Georg Avusturya’nın Ticaret bölümü ise hiç kayıt alamadı. Özel Koç Lisesi dışında özel Türk okulları ise kontenjanları ciddi oranda boş kaldığı için bilgilerini kamuoyuyla paylaşmıyor.

Anadolu liselerinin kontenjan ve taban puanları

Lise – Boş Kontenjan – Taban Puan

İSTANBUL
Galatasaray L. 5 494
İstanbul Lisesi 8 491
Kabataş L. (İng.) 32 488
Kabataş L. (Alm.) 23 488
Beyoğlu A.L. 15 453
Cağaloğlu A.L. 27 489
Çemberlitaş A.L. 18 439
Pertevniyal L. 22 461
Şehremini L. 4 455
Kadıköy A.L. 55 478
ECA Elginkan A.L. 16 416
Şişli A.L. 32 424
Haydarpaşa A.L. 16 457
Üsküdar A. L. 18 428
TEB Ataşehir A.L. 13 387
Çamlıca Kız A.L. 6 380
A. Korkmaz Yiğit L. 9 451
ANKARA
Ankara Atatürk A.L. 7 475
Ankara Atatürk L. 3 453
Ankara Lisesi 3 407
Ayrancı A.L. (İng.) 8 441
Ayrancı A.L. (Çince) 3 420
Aydınlıkevler A.L. 4 420
Bahçelievler A.L. 14 434
Keçiören A.L. 7 319
Çağrıbey A.L. 1 399
Fethiye K. Mumcu A.L. 7 440
Gazi A.L. 16 469
İZMİR
Balçova A.L. 7 392
Bornova A.L. 30 455
Çimentaş A.L. 3 359
İzmir Atatürk L. 8 464
Menemen A.L. 4 341
Mehmet Akif A.L. 4 328
Yunus Emre A.L.(İng.) 8 422
Yunus Emre A.L.(Alm.) 5 408
Buca 85. Yıl A.L. 4 394
Selma Yiğitalp A.L. 7 379

* Önceki gün 16.00 itibariyle okullardan alınan sonuçlar
Anadolu liselerinde yedek sıradan kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları 29 Ağustos’ta sona erecek. Özel okullarda ise 2 Eylül’den itibaren serbest kayıt dönemine geçilecek.

ABBAS GÜÇLÜ

Bir önceki yazımız olan CHP 2014 yerel seçim adaylarını belirliyor başlıklı makalemizde ak partinin yerel seçim adayları, CHP 2014 yerel seçim adayları ve chp büyükşehir belediye adayları hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *