SBS öğrencilerin velileri bunları talep ediyor!

Velilerden her gün liselerdeki kayıt sürecinin uzatılmasına yönelik talepler geliyor. Onlardan biri de şöyle:
‘’Sayın Bakanım, yedek kayıt süreci çok yavaş ilerliyor ve Anadolu Liselerinde kontenjan açıkları artarak devam ediyor. Yapılacaklar konusunda önerilerim:
1- Özel okula asil kaydını yaptıranların T.C numarasını o özel okul MEB’e bildirecek ve o öğrencinin kaydı otomatikman Anadolu lisesinden silinecek. İstanbul’un iş ve trafik şartlarında velilerden “git okuldan kaydını sildir” şeklinde beklentiye girmek, o velilere de haksızlık. Bilgisayar çağında yaşarken tek tuşla bu işler hallolacakken velilerin insiyatifine bırakmak anlamsız.
2- Yedekte sırası geldiği ve süresi dolduğu halde kayıt yaptırmayanlar otomatikman listeden silinmeli.
3- Yedek kaydı için sadece 24 saat süre verilmeli.
4- Söz konusu okulda örneğin 20 boş kontenjan varsa, o akşam 20 öğrenci yedek kayıt hakkı kazanır. 24 saat içinde kayıt olmazlarsa, sıra sonraki yedek 20 öğrenciye geçer. Her gün böyle yapılsa bir haftada 100 yedek öğrenci sırasını savar.
5- Yeni yedek listeler açıklaması 2-11 Eylül arası devam eder, kayıt hakkı 24 saat olur, her akşam yeni liste asılır. 12 Eylül saat 17.00 kayıt için son şans olur ve kayıtlar biter. 13 Eylül’de her okul listelerini hazırlar ve 16 Eylül’de de okul başlar.
Bu kadar basit önlemlerle yüzde 100 veli memnuniyeti olabilecekken, çocuklar haklarına kavuşacakken ve hakkımızdan fazlasını istemezken acil bir çözüm üretilemez mi?’’

ABBAS GÜÇLÜ

Bir önceki yazımız olan SBS yerine 36 ayrı sınav başlıklı makalemizde 2014 seviye belirleme sınavı nasıl olacak, 36 sınavlı SBS ve sbs hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *