SBS 2014 yeni sınav sistemi nasıl olacak? – 8. Sınıf

SBS 2014'TE SINAV SİSTEMİ NASIL OLACAK? İŞTE SBS 2014'ÜN İPUÇLARI

SBS 2014’TE SINAV SİSTEMİ NASIL OLACAK? İŞTE SBS 2014’ÜN İPUÇLARI

2014 SBS kalktı mı? Yeni Sınav Sistemi nasıl olacak? Sekizinci Sınıflara getirilen yeni sınav sistemi nedir?

SBS’de bir süredir konuşulan değişiklik gerçekleşiyor. Yeni sistemde artık bir sınav yerine 6 dersten merkezi sınav olacak. Giriş puanının %60’ını sınav notu, %40’ını öğretmen kanaati belirleyecek. Liselere giriş sistemi değişiyor. Sınavlarda yanlış doğruyu götürmeyecek. 6 dersten merkezi sınav yapılacak. Öğrenciler Türkçe, Fen ve Teknoloji, Matematik, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden sınava girecek. Gelecek yıldan itibaren uygulanacak sistemle, her yıl 2 kez yapılacak sınavların ortalaması %60, öğretmenin kanaat notu da %40 etkili olacak. Başarı puanı ise 6. Sınıfta girilen sınavın %10’u, 7. Sınıftakinin %20’si ve 8. Sınıftakinin %70’i alınarak hesaplanacak.

Merkezi sınavlar önümüzdeki yıldan itibaren sadece 8. Sınıflara uygulanacak. Daha sonra kademeli olarak 6. Ve 7. Sınıfları da kapsayacak. Sınavlar her yıl Aralık ve Nisan Aylarında yapılacak. Sınava giremeyen öğrenciler için de bir hafta sonra telafi sınavı mümkün olacak. Öğrencilerin kendi dersliklerinde girecekleri merkezi sınavlara kendi öğretmenleri gözetmenlik yapmayacak.

 

Bir önceki yazımız olan Kontenjanlar neden boş? başlıklı makalemizde 2013 kontenjanlar, anadolu liseleri ve anadolu lisesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *