SBS 2013’te kazanamayanlar dikkat!

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilemeyen ya da yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilecekler. Bu öğretim kurumlarından çok programlı liselerin (ÇPL) bünyesindeki genel liseler, imam hatip liseleri ve meslek liseleri için kayıtlar da bugün sona eriyor. Bu liselere kayıt yaptırmak isteyenlerin bölge sınırlaması olmaksızın 10 adet okul tercih etme hakkı bulunuyor. Öğrenci tercih listesinde bu liselerin tümünden tercih yapma hakkına sahip, ancak kayıtlarda sadece birini tercih etmek zorunda. Yani bir öğrenci aynı zamanda hem imam hatip liselerine hem meslek liselerine hem de ÇPL bünyesindeki genel liselere kayıt yaptıramıyor. Bu okullardan birini seçmek zorunda.

Genel lise kontenjanı az

ÇPL’lerin sayıları İstanbul’da 19, Ankara’da 12, İzmir’de de 11; Tüm Türkiye’deki bu okulların genel lise kontenjanı 180 bin civarında. Sınavla bir okula giremeyen öğrenci sayısı ise 574 bin. Yani genel liseye kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin fazla alternatifi yok. O nedenle öğrencilerin tercih yaparken, çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Yeni SBS'nin artıları eksileri başlıklı makalemizde 2014 sbs, sbs ve sbs 2013 hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *