‘Savcı yumruk yemez umarım’

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dün Somali’ye yapılan yardımlara ilişkin düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı. Bozdağ, kendisine saldıran kişinin savcılık tarafından serbest bırakıldığını hatırlatarak, yumruğun hâkimler, savcılar ya da CHP’li birine atılsaydı sonucun ne olacağını da bilmediğini belirtti.

Yönetim meşru değil
Bakana bir yumruk atıldığını, görevi nedeniyle bir fiil işlendiğini ve ortaya bambaşka bir sonucu çıktığını ifade eden Bozdağ, şöyle devam etti:
“O zaman insanlar şunu der: Nasılsa bir yumruk atmanın, bakana attığında hiçbir müeyyidesi yok. O zaman kafası bozulan hakime bir yumruk atıp, ondan sonra nasılsa bir müeyyidesi yok. İki gün gözaltında tutarlar, ifademizi alırlar, bırakırlar. Bu, kamuoyuna o mesajı veriyor. Kamuda görev yapan bakana yumruk attığınızda bir gün gözaltı, hani bakan olduğu için iki gün gözaltı yaptık ama bakan olmazsa bir gün gözaltı. Ondan sonra yumruğu vuran keyfine bakabilir. Bu otomatik olarak suça teşviktir. Bu başka kişileri cesaretlendirir. Mahkemenin bu kararı, bu yumruğu atan kişi gibi saldırganlara güç ve cesaret veren bir karar olmuştur. Umarım bu kararı veren hâkimler, savcılar benim gibi bir yumruk yemezler.
Yumruk yedikleri zaman ben takip edeceğim. Başbakan Yardımcısı’na yumruk atanları tahliye edenler kendileri yumruk yediğinden ne yaparlar? Dileğim, temennim böyle bir yumruğa muhatap olmasınlar. Türkiye’de bir hâkim, savcı yumruk yer mi bilmiyorum ama yediği zaman özellikle takip edeceğim. Ne oluyor bakalım tutukluyor mu? Trafikte bir tartışma olduğu zaman adama dünyası dar ediliyor, pek çok haberden takip ediyoruz ama Başbakan Yardımcısına yumruk attığınız zaman demek bunun karşılığı yok. ”
Sendikadan kınama
Yargıçlar Sendikası’ndan yapılan açıklamada ise, Bozdağ’ın sözleri kınanarak ““Bu açıklama, kendilerine yapılan saldırıya karşı hukukun nasıl da menfaatlerinden yana kullanılması isteklerinin bir ifadesi olmuştur” denildi.
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de, Bozdağ’a “Yani Başbakan Yardımcısına yumruk atan iki gün sonra serbest kalınca yargı eleştiriliyor, isyan ediliyor. Peki, Ethem Sarısülük’ü öldürülenler serbest kalınca da yargı görevini yapıyor oluyor. O zaman niye ‘yargı görevini yapıyor’ diyordun? O gencecik çocuk öldüğünde ‘yargı görevini yaptı’ diyorsun, kendine yumruk atan serbest kaldığında yargıyı eleştiriyorsun” eleştirisinde bulundu.

BEKİR BOZDAĞ’A YUMRUKLU SALDIRI  – TIKLA)

Kıyafetiyle kartı aldı’
İçişleri Bakanlığı, Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri’nde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yumruklu saldırı düzenlenmesi nedeniyle inceleme başlattı. Eylemci Hüseyin Satı’ya “görevli” kartı veren belediye görevlisinin ifadesinde, “Kılığı kıyafeti yerindeydi, araştırma yapmadan kartı vermekte sorun görmedim” dediği öğrenildi.
Müfettiş görevlendirmesiyle birlikte olayla ilgili yeni ayrıntılar günışığına çıktı. Satı’nın tören alanına girerken kullandığı “görevli” kartını veren belediye görevlisinin bilgisine başvuruldu. Olayın planlı olup olmadığının belirlenmesi amacıyla devam eden ifade alma işlemleri sırasında söz konusu belediye görevlisi, Satı’ya belediye görevlisi olduğunu gösteren kartı verdiğini kabul etti.
Söz konusu belediye görevlisinini ifadesinde, Satı’nın kendisini gazeteci olarak tanıttığını söyledi. Belediye görevlisi, Satı’nın uzaktan geldiğini söyleyip birkaç kare fotoğraf çekmek istediğini söylemesi üzerine, herhangi bir belge istemeden kılık kıyafetini kontrol ettiğini ve düzgün olması nedeniyle görevli kartını vermekte sakınca görmediğini anlattığı öğrenildi.

Bir önceki yazımız olan Ali İsmail Korkmaz'ın son anları başlıklı makalemizde ali ismail korkmaz, eskişehir ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *