Savcı Şanal’ın Taşçı’ya açtığı dava reddedildi

Erzurum Özel Yetkili Savcısı olduğu dönemde, dönemin Erzincan Başsavcısı, CHP milletvekili İlhan Cihaner’e yönelik gerçekleştirdiği operasyonla adını duyuran Antalya Savcısı Osman Şanal’ın, “fotoğraf alınganlığı” nedeniyle açtığı tazminat davası reddedildi.

Şanal, gazeteci İlhan Taşçı’nın “Cüppeli Adalet” isimli kitabında, kendisinin cemaatlerden ve siyasilerden emir aldığının ima edildiğini ve kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasıyla 15 bin TL tazminat talebiyle dava açtı.

‘Kamu yararı vardır’
Şanal ayrıca kitap kapağında hakim cüppesi giymiş sakallı bir kişinin fotoğrafının kullanıldığını, bu kişinin kendisine benzetilmeye çalışıldığını öne sürdü. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davada savunma yapan Taşçı’nın avukatları, kitabın bir başsavcının (Cihaner) karşı karşıya kaldığı adaletsizlikleri göz önüne sermek ve kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yazıldığını belirterek davanın reddedilmesini istedi. Mahkeme, dava sonunda verdiği kararda basın özgürlüğünün Anayasal ve yasal dayanaklarını hatırlatarak özetle şöyle denildi:
“Basın özgürlüğü ile kişilik değerlerinin karşı karşıya geldiği durumlarda hukuk düzeni çatışan bu iki değeri aynı anda koruyamaz. Bu iki değerden birinin diğerine üstün tutulması gerektiği, bunun sonucunda da, daha az üstün olan yararın daha çok üstün tutulması gereken yarar karşısında ve o olayda ve o an için korumasız kalmasının uygunluğu kabul edilecektir. Bunun için temel ölçüt kamu yararıdır. Basın, yayının gerçek olmasını, kamu yararının bulunmasını, toplumsal ilginin varlığını, konunun güncelliğini gözetmeli, haberi verirken özle biçim arasında dengeyi de korumalıdır. O anda ve görünürde var olup da sonradan gerçek olmadığı anlaşılan olayların yayınından da basın sorumlu tutulmamalıdır.
Kitabın kapağında bulunun fotoğrafın davacı Şanal’a benzediği hususunda dosyaya herhangi bir delil sunulmamıştır. Hakaret niteliğinde olmadığı gibi, sözlerin davacıyı hedef aldığından da söz edilemez. Netice itibariyle kamuoyunun bilgilendirilmesinin amaçlandığı kanaatiyle dava reddedilmiştir.”

Bir önceki yazımız olan CHP'li doğdum CHP'li öleceğim - Aziz Kocaoğlu başlıklı makalemizde Ak Parti, araf ve Aziz Kocaoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *