‘Satışın Atatürk Orman Çiftliğiyle ilgisi yok’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne TOKİ tarafından 37 bin metrekare yüzölçümlü bir alanın satışı konusunda mutabakata vardıklarını, ancak bu alanın Atatürk Orman Çiftliği ile bir ilgisinin bulunmadığını bildirdi.

Bayraktar, satışı yapılacak olan alan için Dışişleri Bakanlığı’ndan görüş alındığını da ifade etti.
CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan’ın ABD Büyükelçiliği’ne AOÇ arazisinin satıldığı iddialarına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Bayraktar, şunları kaydetti:

Viyana Sözleşmesi gereği
“Uygulamada yabancı devletlerin ‘Diplomatik Site’ amaçlı taşınmaz talepleri 18 Nisan 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin 21. maddesi 1. fıkrasında yer alan ‘Kabul eden devlet, kanunlarına uygun olarak, kendi ülkesinde gönderen devletin misyonu için gereken binaların edinilmesini kolaylaştıracak veya gönderen devletin başka suretle yer bulmasına yardımcı olacaktır’ hükmü çerçevesinde, Dışişleri Bakanlığı’nın uygun görüşü doğrultusunda, kanun kapsamında Maliye Bakanlığı’nca doğrudan karşılanmaktadır.

Yönetmelik değişti

Ancak, yabancı devletlerin taleplerine uygun hazine taşınmazının bulunmaması durumunda, TOKİ Başkanlığı mülkiyetindeki taşınmazların da ‘Diplomatik Site’ amacında kullanılmak üzere yabancı devletlere doğrudan satışının yapılabilmesi için İdare Yönetmeliğİ’nin 25. maddesinin (ç) bendine ‘Yabancı devletlerin diplomatik amaçlı talepleri, Dışişleri Bakanlığı’nca uygun görüş verilmesi halinde bu kapsamda değerlendirilebilir’ hükmü eklenmiştir. Bu itibarla ABD’nin yeni büyükelçilik yerleşkesi için, 1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nde tanımlanan ‘misyon binası’ olarak kullanılmak üzere ve karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, Dışişleri Bakanlığı koordinesinde, bakanlık, TOKİ Başkanlığı ve ABD temsilcileri arasında görüşmeler başlatılmıştır. Görüşmeler sonucunda Ankara ili, Çankaya ilçesi Çukurambar semtinde yaklaşık 37 bin metrekare yüzölçümlü bir alanın satışı konusunda mutabık kalınmıştır.
TOKİ Başkanlğı’nca Dışişleri Bakanlığı’nın uygun görüşü ile ABD elçiliğine satışı yapılacak olan alanın ne AOÇ arazisi ile ne de Başbakanlık hizmet binası yapılan alanla hem konum hem de hukuki olarak hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından TOKİ Başkanlığı’na devredilen/devredilecek olan herhangi bir AOÇ arazisi bulunmamaktadır.”

Bir önceki yazımız olan Facebook'tan BDP'ye kötü haber başlıklı makalemizde ahmet türk, ayla akat ve barış ve demokrasi partisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *