Sarıgül ne zaman aday olacak?

CHP’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için en güçlü adaylardan biri olarak beliren Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün aday olması için gereken partiye üyelik başvurusunun 8 Eylül tarihli Parti Meclisi toplantısında görüşülebileceği belirtiliyor. Sarıgül’ün af dosyasının PM’ye gelmesi durumunda, “ivedi” olarak görüşülüp oy birliğiyle partiye dönüşünün sağlanması beklenirken, parti kulislerinde, “Eylül olmazsa en geç ekim ayında Sarıgül, CHP’nin adayı olarak kamuoyuna tanıtılacak” beklentisi ağır basıyor.
Mart 2014’te yapılması öngörülen yerel seçimlere hızlı bir şekilde hazırlanan CHP’de gözler 8 Eylül tarihli PM toplantısına çevrildi. PM toplantısında genel başkan yardımcıları Gökhan Günaydın, Adnan Keskin, Umut Oran, Bülent Tezcan ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil’den oluşan yerel seçim komisyonunun ön raporunu sunması ve 81 ilde aday belirleme yönteminin netleşmesi öngörülüyor.
Bugüne kadar 63 ili masaya yatıran ve 63 ile ilişkin raporlarını hazırlayan yerel seçim komisyonunun önümüzdeki hafta ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Eskişehir ve Hatay gibi büyük kentlerin de aralarında olduğu 18 il üzerinde çalışmalarını sonlandıracak.

Dosya ‘ivedi’ bekleniyor
Parti kulislerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak şimdiden ifade edilmeye başlanan Sarıgül’ün ise partiye üyelik başvurusunu yapması bekleniyor. Partiden YDK kararıyla ihraç edildiği için PM kararıyla affedilmesi gereken Sarıgül’ün üyelik başvurusu yapması halinde, af dosyası 8 Eylül tarihli PM’de “ivedi” olarak görüşülecek.
Sarıgül’ün affının PM’den oy birliğiyle çıkması bekleniyor. Parti kulislerinde, “Eylül olmazsa en geç ekim ayında Sarıgül, CHP’nin adayı olarak kamuoyuna tanıtılacak” beklentisi ağır basıyor. Sarıgül’ün af dosyasının eylül ayındaki PM’ye yetişmemesi durumunda, ekim ayında partiye ulaşması, PM onayının hemen ardından en geç 29 Ekim’de adaylığının resmen açıklanacağı ifade ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Gül CHP'yi reddetti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *