Sarah Polley biyografisi ve filmleri

Kanadalı yönetmen ve oyuncu Sarah Polley, hem işindeki başarısı hem de politik aktivistliğiyle öne çıkan bir isim. Sarah Polley’nin yönettiği üçüncü uzun metrajlı film “Bu Dans Senin / Take This Waltz” vizyona çoktan girdi.

Sarah Polley’nin yeni filmi Leonard Cohen’in hep bir katarsisi çağıran sesiyle söylediği “Take This Waltz” şarkısıyla aynı adı taşıyor. Arada kalmaktan, yalnız olmaktan korkan ana karakter Margot’nun görünür kıldığı çelişkileri fark etmek çok kolay. Beş yıllık evli Margot’nun mahallesine taşınan Daniel’dan etkilenmesini, evliliğini, ilişkisini sorgulayıp içindeki boşluğu fark etmesiyle bağ kurmak da… “Take This Waltz”dan etkilenmek, etkisiyle sürüklenmek ise basit. Margot, Margot’nun eşi ve etkilendiği adam Daniel ile özdeşleşmemek, filmdeki kimsenin kararını desteklememek, yine de herkesin kararına hak vermek mümkün. Ancak Sarah Polley’nin filminde mümkün bunlar, hem de bunları gayretsizce becerebiliyor.


Take This Waltz / Bu Dans Senin – Fragman (Orjinal Dil)

Reddetmekten çekinmiyor

Ender Hollywood çıkışlarından biri olan “Ölülerin Şafağı / Dawn of the Dead”de tüketim toplumuna dair bir eleştiri olduğuna inandığı için rol almış ama beklediği politik mesajı bulamamış. Annesinin vefatıyla hayatına bir ivedilik duygusu girdiğine, eğer hayatının boşalmasına izin verirse hayatının tahammül edemeyeceği kadar boşalacağına inanıyor. Mutsuzlukta rahat hissediyor kendini, bu yüzden üzücü filmler yapmanın onu zorladığını hissetmiyor. Dürüstlükten korkmuyor Sarah Polley, inanmadığı sözler etmekten korkuyor.

Sarah Polley’nin reddettikleri de çok… Çok sevdiği Toronto’dan kalkıp Hollywood’a taşınmayı, Atom Egoyan’ın filmi “Sweet Hereafter” da rol almak için “Şöhrete bir Adım / Almost Famous” filmindeki Penny Lane karakterini, sonraki yıllarda “Geçmişi Olmayan Adam / The Bourne Identity” filmindeki rolü reddetmiş. 4 yaşında normal bir hayatı bırakıp oyunculuğa başladığı, 17 yaşında okulunu, 24 yaşında bekar hayatını, 29 yaşında ilk evliliğini bırakmaya cesaret etmiş.

14 yaşında evden ayrılıp kendi başına bir eve taşınıyor, okulu bıraktıktan sonra oyunculuğu da rafa kaldırıp bir süre aktivizm ile geçen bir hayata başlıyor.

Kibirli kaba kimselere ağzının payını veriyor.

Sarah Polley’den ve katıldığı bir protestodan bahsederken “Sevimli ve bakire karakterini bir TV setinde kaybetmiş olmalı” yazma cüretini gösteren gazeteci Tory Mike Harris’e cevaben bir mektup yazıp “O karakteri gerçek dünyada kaybettim, Queen’s Park’taki bir isyanda, berbat gazeteciliğin dünyasında,” diyor. Yaşadığı bölgenin Sağlık Bakanı Tony Clement, Sarah Polley’i sağlık politikaları üzerine bir tartışmaya çağırdığında Sarah Polley kendi yerine konu üzerinde daha bilgili insanların gitmesini öneriyor. Sağlık Bakanı reddettiğinde Polley de tartışmayı reddediyor, “Sağlık sektörü yetkilileri yerine bir oyuncuyla tartışmak isteyen bir bakanla görüşmeyi doğru bulmuyorum” diyerek.

bu dans senin film

“Bu Dans Senin” adlı filmde Michelle Williams ve Seth Rogen rol alıyorlar.

Disney’in kara listesinde

Henüz 12 yaşındayken Washington’da Disney’den yetkililerle katıldığı yemeğe üzerinde bir barış sembolüyle gidiyor ve o zamanki Körfez Savaşı’nı böyle protesto ediyor.

Israrlara rağmen kolyesini çıkarmayı reddediyor. O günden itibaren Disney’in kara listesine giriyor.

Katıldığı protestolardan birinde polis tarafından arka dişleri kırılmasına rağmen devam ediyor inandıklarını savunmaya…

Film sektöründeki tanıdıklarını Toronto’daki film festivali esnasında çalışanlarına kötü davranan bir otelde kalmaması için örgütlemeyi ihmal etmediği ve bu sayede otelin kendine çekidüzen vermesini sağladığı bir hikayesi de var.

deney adrien brondy

Freudyen bir kabus

Oyuncunun şaşırtan seçimlerinden de söz etmek gerek. Bağımsız filmlerde içine kapanık düşünceli kadın rollerinde izlerken onu, sevmediğini söylediği Hollywood’da büyük bütçeli zombi filmi “Dawn of the Dead”de de rol alıyor. “Take This Waltz” filminde komedi yetenekleriyle tanınan Seth Rogen’i, Sarah Siverman’ı ciddi, duygusal rollerde oynatıyor. Nedenlerine gelirsek; Rogen’de “gözeneklerinden taşan bir iyilik” fark etmiş.

Rol aldığı “Deney / Splice” filmi kök hücre araştırmalarına karşı olanların bayrağı olmuşken bu tartışmada bilimin tarafında olduğunu vurguluyor ve filmin korktuğumuz şeylerle ilgili olduğu konusunda ısrar ediyor.

“Freudyen bir kabus, kara komedi, bir aile dramı hatta!” diye düşünüyor.

Hayatıyla, filmleriyle yol gösterenlerin sayısı fazla değil. Polley böyle biri. “Ölümlülüğünü kucaklamalı insanlar” diyor: “İnsanlar ölümlülüğünün farkında olmalı”. “My Life Without Me”de kanserden ölmek üzere olan bir anneyi canlandırdığında “Bu film hayatta sürekli yeniden öğrenmemiz gereken şeylerle alakalı” yorumunu yapıyor. Sadece izlemek için para vereceği tipte filmlerde rol almak istiyor.

away from her film

20 yaşında yaptığı ilk kısa filminden itibaren uzun süreli ilişkileri deşiyor. İkinci uzun metrajlı yönetmenlik denemesi “Away From Her”de birincil dertlerinden birinin ışığın karın üzerinden nasıl yansıdığını göstermek olduğunu söylüyor. “Away From Her”ün esinlendiği kısa hikayeyi bir ilişkinin başındayken okuyor, 44 yıl sonra ilişkisinin, kendisinin, hayatının sonra ne hale geleceğini merak ediyor. Filmi, iki kişi birbirini hayal kırıklığına uğrattığında geriye kalan nedir bunu merak ettiği için çekiyor. “Away From Her” filminin hikayesine Vietnam savaşıyla ilgili hatıraları da eklemeyi ihmal etmiyor.

Filminin politik bir vakumda bulunmasından ziyade dünyada olan bitenle bağlantılı bir hikaye anlatmasını istiyor.

Sarah Polley alıştığımız insanlara benzemiyor, sıradan oyunculara. Hiçbir kalıba hapsolmuyor, hiçbir kimliğe sığmıyor, ne oyuncu, ne yönetmen, ne yazar, ne aktivist yetiyor Sarah Polley’i bütünüyle tanımlamaya. “Al bu valsi”, diyesi geliyor insanın Sarah Polley gibilerine bu sebeplerden: “Bu vals senin”…

Bir önceki yazımız olan Comvex İstanbul fuarı açıldı başlıklı makalemizde Comvex İstanbul fuarı, hafif ticari araç ve Ticari araş fuarı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *