Samsung Galaxy Alpha özellikleri

HTC, Sony veya Apple gibi rakiplerinin aksine tasarımda daha sade bir anlayışı benimseyen ve maliyet odaklı bir yol izleyen Samsung, şimdiye kadar satışa sunduğu –amiral gemiler de dahil- tüm modellerinde plastik kasadan vazgeçmemişti. En iyi ihtimalle deri görünümlü plastik arka kapak (Note 3) veya metal görünümlü plastik yan bantlar (Note 3, S5) gibi tasarımsal yeniliklerle yetinen Samsung, bu sebepten de HTC One M8 gibi ekranı hariç neredeyse tamamı lazer kesim metalle tasarlanan yahut Sony XPeria Z2 gibi cam-metal karışık bir şekilde üretilen rakip amiral gemileri ile karşılaştırıldığında tasarımsal açıdan çok daha sönük kalıyordu doğal olarak.

 

Samsung Galaxy Alpha’nın tasarımı ve malzemesi

İşte Samsung’un yeni akıllısı Galaxy Alpha firma için bu açıdan bir dönüm noktası olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu modelle birlikte Samsung da ilk defa metal (gerçek metal) kenar bantlarına yer verdi. Gerçi bunun haricinde yine bildiğimiz tasarım yani deri hissiyatı uyandıran ve pürtüklü yapısıyla ele muazzam biçim oturan polikarbonat arka kapak ve yine plastik bir kasa. Bunun haricinde modelin siyah, beyaz, altın sarısı, gümüş ve mavi olmak üzere 5 farklı renk seçeneğine sahip olduğunu da not düşelim.

Yani özetleyecek olursak Galaxy Alpha için Galaxy S5’in ‘metal kenar bantlarıyla gelen ufak kardeşi’ diyebiliriz. ‘Ufak’ kardeşi dememizin sebebi ise kendisinin her anlamda –yani hem teknik özellikler açısından hem de ebatsal olarak Galaxy S5’in bir boy küçüğü olması.

Metal kenar bantları bir yana bırakırsak, Galaxy Alpha’nın en önemli özelliklerinin başında oldukça ince ve bir o kadar da hafif bir tasarıma sahip oluşu geliyor. Şöyle ki, sadece 115 gram ağırlığında olan Galaxy Alpha’nın kalınlığı ise 6.7 mm ile sınırlı. Bu açıdan baktığımızda modelin iPhone 5S’ten bile daha ince olduğunun ve hemen hemen aynı ağırlıkta olduklarının altını çizelim. Android ekosistemi içerisinde ise kendi sınıfının açık ara en mükemmel taşınabilirliğe sahip olan modeli olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy Alpha Ekranı

4.7 inç büyüklüğünde SAMOLED ekranla gelen modelin ekran çözünürlüğü HD (1280×720) ile sınırlanmış. Açıkçası günlük kullanımda, ‘kasmadığınız müddetçe’ bunun ‘belirgin’ bir dezavantaj yaratamayacağından emin olabilirsiniz.

Samsung Galaxy Alpha Kamerası

ISOCELL sensöre yer verilen 12 MP’lik arka kamera ve 2.1 MP ön kameraya sahip olan Galaxy Alpha’nın FHD (30/62 fps), HD (120 fps-ağır çekim) ve 4 dakika ile sınırlı 4K video çekim desteği (48 Mbps video / 256 Kbps ses) mevcut.

Samsung Galaxy Alpha Yongaseti

Yongaseti ayağında Samsun’un kendi üretimi olan 32-bitlik Exynos 5430’un yer aldığı modelde toplan 8 çekirdekli işlemci (4x 1.8 GHz CortexA15+ 4x 1.3 GHz Cortez A7) ve 6 çekirdekli Mali T628 (saat hızı 600 MHz’a çıkarılmış) grafik ünitesi bulunuyor. Modeli yongeseti açısından değerlendirdiğimizde Exynos 5430’un kesinlikle Samsun’un en büyük adamlarından birisi olduğunun altını çizelim.

Bir önceki yazımız olan MSI WS60 Özellikleri ve Fiyatı başlıklı makalemizde MSI WS60, MSI WS60 fiyatı ve MSI WS60 özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *