Sami Alan Onur Air’in CEO’su oldu

ABD’den Türkiye’ye dönüşü sonrası THY’de işe başlayan Sami Alan, Anadolujet’le hızlanan çıkışını Atlasjet ve Onur Air’in CEO’luk koltuğuna oturarak sürdürdü. Alan böylece son 5 yılda birbiriyle rakip 3 şirketin en tepe yöneticisi oldu.

THY’nin ‘ucuz havayolu şirketi’ Anadolujet’i kurup büyüten ardından Atlasjet’e geçerek şirketin yurtiçi ve yurtdışında hızlı büyümesinde etkili rol oynayan Sami Alan, şimdi de Türk havacılık sektörünün bir diğer markası Onur Air’in CEO’luk koltuğuna oturdu. Onur Air tarafından yapılan açıklamada Sami Alan’ın CEO ve İcra Kurulu Başkanı olarak atadığını duyuruldu.
Onur Air Yönetim Kurulu Başkanı Cankut Bagana, bir süredir üstlendi genel müdürlük görevini Sami Alan’a devrettiğini bildirdi.
Sami Alan ise şu açıklamayı yaptı: “Özel havacılık tarihimizin en köklü, deregülasyon öncesi kurulmuş ve 21 yıldır özel havayolları sektörüne öncülük etmiş bir kurum. Böylesine önemli bir kurumun liderliğine seçilmenin büyük bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Kendi işlerimle ilgilenmek için profesyonel kariyerime ara vermeyi planladığım bir dönemde aldığım gurur verici bir teklif oldu. Geleceğe yönelik yeni bir marka vizyonuyla hareket edeceğiz.

5 yılda 3 CEO’luk
1975 doğumlu olan Sami Alan, 2001-2004 arasında şimdilerde US Airways adını alan America West Airlines’da analist olarak çalıştı. 2004’de Türkiye’ye dönerek THY’de gelir yönetimi biriminde yönetici olarak işe başladı. 2008 yılında THY’nin alt markası Anadolujet’i kurarak, 2012 yılına kadar yönetti. Şirket iç hatlarda THY’den sonra en fazla yolcu taşıyan havayolu markası oldu.
2012’de Atlasjet’te İcra Kurulu Başkanlığını üstlenen Alan, şirketin uçtuğu nokta sayısını bir yılda iki katına çıkarırken, Kırgızistan, Kazakistan’da Atlasjet’in alt markalarını kurdu. Kyrgyz Airlines ve Atlasjet Kazakhstan projelerinin de başlangıcına imza attı.

 

İran 25 milyar $’la ambargoyu deliyor!
Sami Alan’ın Atlasjet’ten sürpriz transferle Onur Air’e geçmesinin öncesinde Mayıs 2013’te Onur Air’de sermaye tarafında önemli bir değişiklik yaşandı. Kökleri İran’a dayanan, Birleşik Krallık (İngiltere) vatandaşı işadamı Mahdi Shams’ın kontrol ettiği Dubaili fon 250 milyon dolara Onur Air’in çoğunluk hissesini (yüzde 70) satın aldı. Ardından şirket kendisine büyüme tarafında iddialı bir rota çizdi.
İşadamı Mehdi Shams, ABD, İngiltere, Almanya, Dubai, Çin ve İran’da ofisi bulunan Homa Persian şirketinin başkanlığını yürütüyor. Grubun İran’da da birçok yatırımı bulunuyor.
Shams’in İran’ın devlet fonunun yönetimi tarafında etkili bir isim olduğu belirtilirken, fonun elinde 25 milyar doların üzerinden bir para olduğu ve önümüzdeki dönemde bunu yatırıma çevireceği öğrenildi.
İran’ın devlet fonunun böylesine yatırım yoluyla ABD ambargosunu aşmayı planladığı ifade ediliyor. Dubaili grubun bu kapsamda önümüzdeki dönemde Türkiye’de başta havacılık sektöründe olmak üzere birçok alanda yeni alıp yapabileceği belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Taksim alt geçidindeki kazanın nedeni proje hatası başlıklı makalemizde Mehveş Evin, Taksim alt geçidi ve Taksim projesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *