Salt’ta yayınlanan sergiler

SALT sonbahara üç yeni sergi ile giriyor. İlki, Hayati Tabanlıoğlu arşivlerinden derlenmiş, üzerinden epey bir emek harcanmış bir araştırmanın ürünü olan, Atatürk Kültür Merkezi binasının tasarım ve yapım süreçlerini tarihsel bir perspektif üzerinden inceleyen Modernin İcrası: Atatürk Kültür Merkezi, 1946-1977 sergisi.

İkincisi ise Türkiye – Hollanda araısndaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı nedeniyle 2012 boyunca süren SALT ve Van Abbemuseum işbirliği ile gerçekleşen İstanbul Eindhoven – SALTVanAbbe sergi ve etkinliklerinin üçüncüsü.

İlk iki sergi ilgimizi çekse de, kaşlarımızı kaldıran SALT’ın Eylül sergilerinin sonuncusu, yani son dönemde çok konuşulan Hassan Khan‘ın ilk büyük kişisel restrospektif sergisi. Kimileriniz Hassan Khan’ı Temmuz 2011’de SALT Beyoğlu Açık Sinema’da Superstructure (The Ammunition of the Nation) isimli performansından veya Babylon’da gerçekleştirdiği konserden hatırlıyor olabilirsiniz.

Kahire’de ikamet etmekte olan Hasan Khan uluslararası platformda sergi açan bir sanatçı haline gelmeden önce Kahire underground müzik ve sanat sahnesinde önemli işlere imza atan bir isimdi. “İmaj, ses, metin, mekan ve durum” ile çalışarak oluşturduğu geniş bir çeşitliliğe sahip işlerinin 90’ların sonunda Mısır’dan Kanada’ya, Fransa’dan Türkiye’ye uzayan bir sergiler zinciri ile dünyaya açan Khan’ı, bu güne kadarki en kapsamlı sergisiyle, İstanbul’da, SALT Beyoğlu’nda ağırlıyor olacağız. Sergide bugüne kadar izleyici önüne çıkmamış işler de bulunuyor. Bant Mag. olarak biz emprovizasyon, kayıt ve miksaj karışımı Dom Tak Tak Dom Tak (2005) enstalasyonu ile Mısır tablası ve elektronik müziği Tabla Dubb’a (2007) bir kulak-göz vermenizi özellikle öneririz.

 

Bantmag – 2012

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *