Şahin Kaygun’un sergisi İstanbul Modern’de

Resim, grafik, fotoğraf ve sinema sentezinden yarattığı eserleriyle fotoğrafı çağdaş sanatın içine sokan Şahin Kaygun’un sergisi İstanbul Modern’de…

Türkiye’de fotoğrafçılık konusunda öncü bir rol üstlenen Şahin Kaygun’un hazırlanmış en kapsamlı sergisi İstanbul Modern’de 15 Şubat’a dek ağırlanıyor. Sergi Kaygun’un 1970’lerde fotoğrafa ilk deneysel müdahalelerde bulunduğu çalışmalarından, Polaroid’lerine ve son dönemine kadar uzanıyor. Kaygun’u serginin küratörü Sena Çakırkaya anlattı…

Kaygun’un sanatını döneminden ayıran nedir?
Kaygun dönemi için kesinlikle öncüydü. ‘80’lerin fotoğraf ortamında belgesel ağırlıklı bir anlayış hâkimken Kaygun fotoğrafa yenilikçi bir anlayış getirdi. Fotoğrafı nihai sonuç olarak görmektense, bir araç olarak kullanıp kurguladığı sahneyi yaratmayı tercih ediyordu.

Güncel sanat tarihi içinde Kaygun’un yeri nasıl?
Kaygun 1984’te Türkiye’nin ilk polaroid sergisini açtı ve aynı yıl, Erol Akyavaş ve Eren Eyüboğlu ile birlikte Ankara Sanat Kurumu ödülünü alan ilk fotoğraf sanatçısı oldu. Ödülün kurallarının değiştirilmesini sağlayan bu olay, Kaygun’un disiplinleri bir araya getirme çabalarının sonucuydu ve fotoğrafın çağdaş sanatın içinde değerlendirilmesinin önünü açtı.

Kaygun’un anlaşılmadığını söyleyebilir miyiz?
Klasik çevrelerden eleştiri almasına rağmen, yenilikçilerden takdir görüyordu. Erken yaşta ölümü başladığı süreci yarım bıraktığı söylenebilir ama sonraki kuşak fotoğrafçıları da oldukça etkiledi.

Bir önceki yazımız olan 2015'in modası nasıl olacak? başlıklı makalemizde 2015 moda, 2015 modası nasıl olacak ve yeni yıl modası hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *