Sadullah Ergin’den paket yorumu

Yüksek yargı başkanları türbana yeşil ışık yaktı
Demokratikleşme paketinde yer alan, ilköğretim okulları dahil kamudaki başörtüsü yasağını kaldıracak düzenlemeye, uzun yıllar başörtüsünün anayasanın değiştirilemez ilkelerine aykırı olduğu yönünde kararlara imza atan yargıdan vize geldi. TBMM’deki resepsiyonda soruları yanıtlayan Anasaya Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak söyleyebileceğim çok bir şey yok. Çünkü yapılacak olan bu düzenlemeler yarın önümüze gelebilir. Gelme ihtimali oldukça da yüksek. Dolayısıyla da benim işim, detayına girerek herhangi bir değerlendirme yapmam mümkün değil” diye konuştu. Kılıç, şöyle devam etti:
“Ancak benim söyleyeceğim şu; kim olursa olsun, hangi siyasi iktidar olursa olsun, eğer bir özgürlük alanında genişleme yapılıyorsa ben bundan her zaman mutluluk duyarım. Çünkü bir Anayasa Mahkemesi Başkanı’na herhalde yakışan budur.”
Yönetmelik değişikliğinin iptalinin istemiyle dava açılması halinde, dosyaya bakacak olan Danıştay’ın Başkanı Zerrin Güngör, Danıştay’ın başörtüsüne vize veren son kararlarını anımsatarak, “Mevcut Danıştay kararı var. Bu konuda hiçbir çelişki olmayacaktır. Uygulamada rahatlık sağlayacaktır” diye konuştu.

AİHM ne yapacak?

AİHM ise Dahlab-İsviçre davasında bu tartışmalarla ilgili yorum yapmıştı. İsviçre uyruklu müslüman ilkokul öğretmeni Lucia Dahlab’ın İsviçre aleyhine türbanla derse girebilmek için açtığı davada AİHM, Dahlab’ın başvurusuna, “kabul edilemezlik” kararı verdi. Olası bir başvuru halinde AİHM’nin uzun yıllar önce verdiği bu kararı tekrar edip etmeyeceği ve yapacağı yorumlar tartışma yaratabilecek.

Yargı, polis, asker için de açık kapı
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketinin çözüm süreciyle bağlantılı olup olmadığına ilişkin, “Eğer bu ülkede demokrasi isteyenlerin talepleriyle örtüşüyorsa bu yapılanlar, bundan memnuniyet duyarız” dedi.
Ergin, 11 yıllık iktidarları boyunca yaptıkları en büyük hizmetin de demokrasinin konsolide edilmesi olduğunu söyledi. Ergin, kamudaki başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda da ilginç bir açıklama yaptı. Ergin, “Kılık kıyafet serbestisine ilişkin konuyu düzenleyen bir yönetmelik var. O yönetmeliğin 5. maddesindeki kısıtlamalar kaldırılacak denildi açıklamada. 6. maddede ayrı istisna maddesi var o yönetmeliğin. Orada da üniforma gibi resmi kıyafetlerin giyildiği yerler asker ve polis sayılıyordu. Sayın Başbakanımız açıklarken buna hakim ve savcıları da ifade etti. Önemli ölçüde ilgili kurumlar kendi çatısı altındaki düzenlemeleri kendileri yapacak, öyle bir anlayış var. Onu da askerin, polisin ve yargının yetkili kurulları değerlendirecektir. Gelişmeleri beraber göreceğiz” diye konuştu.
Ergin, Stratejik Düşünce Enstitüsü’nde düzenlenen Demokratikleşme Paketi ve Türkiye’de Demokrasinin Konsolidasyonu Paneli’nin açılışında konuştu.
Ak Parti’nin kurulma programı, hükümet programı, 2012’de yapılan kongrede açıklanan 63 maddelik 2023 hedeflerinin demokratikleşme paketinin referansları olduğunu söyleyen Ergin, paketin falanca, filancının talebiyle oluşturulmadığını kaydetti.
Soruları da yanıtlayan Ergin, “Kılık kıyafet serbestisine ilişkin konuyu düzenleyen bir yönetmelik var. O yönetmeliğin 5. maddesindeki kısıtlamalar kaldırılacak denildi açıklamada. 6. maddede ayrı istisna maddesi var o yönetmeliğin. Orada da üniforma gibi resmi kıyafetlerin giyildiği yerler asker ve polis sayılıyordu. Sayın Başbakanımız açıklarken buna hâkim ve savcıları da ifade etti. Burada esas itibarıyla şu anda düzenleme ne şekilde gelecek, onu beraberce takip edeceğiz. Önemli ölçüde ilgili kurumlar kendi çatısı altındaki düzenlemeleri kendileri yapacak, öyle bir anlayış var. Onu da askerin, polisin ve yargının yetkili kurulları değerlendirecektir. Gelişmeleri beraber göreceğiz” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Demokratikleşme paketinde yeni düzenlemeler başlıklı makalemizde başbakan recep tayyip erdoğan, demokratikleşme paketi ve Demokratikleşme paketi düzenlemeler hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *