Sabahat Tuncel hapse girecek mi?

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, HDP Eş Başkanı İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında, “terör örgütü üyesi olmak” suçundan verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezasını onadı. TBMM, vekil seçilmeden önce açılan davada çıkan kararı Genel Kurul’da okutursa, Tuncel’in vekilliği düşebilecek ve kesinleşen bu cezası uyarınca tutuklanarak cezaevine konulacak.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 18 Eylül 2012’deki son duruşmasında, sanık Sebahat Tuncel, “PKK silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 8 yıl 9 ay hapisle çarptırılmıştı. Tuncel, hakkında belli haklardan yoksun bırakma ve yurtdışına çıkış yasağı da getirmişti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti. Başsavcılık, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının onanmasını istemişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Tuncel’e verilen 8 yıl 9 aylık mahkumiyet kararını onadı. Böylece Tuncel’in cezası kesinleşmiş oldu.

Vekilliği düşebilir
TBMM daha önce vekil seçilmeden önce açılan davada örgüt propangadası yapmak suçundan 2 yıl 1 ay hapse mahkum edilen BDP’li Kemal Aktaş hakkındaki kararın okunmaması konusunda inisiyatif kullanmış, 3. Yargı Paketi’yle üst sınırı 5 yıla kadar olan suçlar için getirilen mahkumiyetlerin infazının ertelenmesine ilişkin düzenleme ile vekilliğinin düşürülmesinden kurtulmuştu. TBMM, Aktaş gibi Tuncel hakkındaki kararın Genel Kurul’da okunması konusunda da inisiyatif kullanabilecek. Aksi halde karar Genel Kurul’da okutulacak ve Tuncel’in vekilliği düşebilecek. Tuncel vekilliği düşerse veya önümüzdeki genel seçimlerde yeniden vekil seçilemezse kesinleşen bu cezası uyarınca yeniden cezaevine girecek ve infaz kanunu uyarınca 6 yılın üzerinde bir süre ile cezaevinde kalacak.

Tuncel davasının geçmişi
Tuncel, terör örgütü PKK’nın üst düzey yöneticileri ile Bağlar Demokratik Toplum Partisi (DTP) binasında toplantı yaptıklarına dair ihbar doğrultusunda, 5 Kasım 2006’da gözaltına alınmıştı. Tuncel, “DTP’nin delegesi olarak pasaportuyla yasal yollardan 12 Haziran 2004’te Şırnak-Habur sınır kapısından Irak’ın kuzeyine geçtiği, örgütün 2004’te buradaki kamplarında yapılan PKK Demokratik Kurtuluş Partisi (PRD) kongresine örgüt mensuplarının giydiği kıyafetlerle katıldığı, 20 Ağustos 2004’te Habur sınır kapısından yurda giriş yaptığı, 5 Kasım 2006’da yasa dışı örgüt mensuplarının Bağcılar DTP ilçe binasında yaptığı toplantı sırasında yakalandığı ve PKK üyesi olduğu anlaşıldığı” gerekçesiyle tutuklanmıştı. ‘Terör örgütü üyesi olma” suçundan dava açılan Tuncel, 27 Temmuz 2007’deki genel seçimlerde, İstanbul 3. Bölge’den bağımsız milletvekili seçilmiş ve yargılandığı bu dava kapsamında tutuklu bulunduğu Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’nden 24 Temmuz 2007’de tahliye edilmişti.

HDP’den karara itiraz
HDP, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Eşbaşkan Sebahat Tuncel’e PKK üyeliğinden verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezasına yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. Karara sessiz kalınmayacağının ve her türlü demokratik zeminde direnileceğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer veridi:
“Son yaşanan devlet krizi de gösterdi ki, yargı alanında meşruluğu tartışma konusu olan çok fazla unsur vardır. Bu koşullarda Eşbaşkanımız için verilen bu kararı da meşru kabul etmiyoruz. Eşbaşkanımız Tuncel için bir taraftan Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru adımlarını takip edeceğiz. Diğer taraftan da politik demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Tuncel’den tepki: Karar siyasi
Uludere’de 2 yıl önce düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin anma törenine katılan HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, PKK üyeliğinden kendisine verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasını değerlendirdi. Tuncel özetle şunları söyledi:
“Bu, siyasi bir karardır. Hukuki bir karar değil. Bu saatten sonra yapacak bir şey yok. Demokratik siyasetin önünü açma yerine, yargı siyasi bir karar vererek siyasetin önünü kapatmıştır. Bu tür kararlarla Türkiye’de sıkıntıdan başka bir şey çıkmaz. Biz mücadeleye devam edeceğiz. Top, parlamentodadır, isterse çözebilir. Ama bu kararlarla çözümsüzlük siyaseti devreye sokulmuştur. Biz demokratik siyasi yapmaya devam edeceğiz.”

Bir önceki yazımız olan Cem Yılmaz'lı Kelime Oyunu yayınlanacak mı? başlıklı makalemizde ali ihsan varol, cem yılmaz ve kelime oyunu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *