Sığınma evinde kavga edince sokakta kaldı!

Kaldığı devlete ait sığınma evinde bir başka şiddet mağduru kadınla kavga eden kadına ağır bir disiplin cezası verildi. Ceza uyarınca mağdur kadın bundan sonra devlete bağlı hiçbir sığınma evinde kalamayacak.

Aile içi şiddetten kaçıp devlete sığınan kadınlar, sığınma evlerinde de çeşitli sorunlarla yüz yüze geliyor. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanuna göre kadınlar bir karakola ya da kaymakamlığa sığınak talebiyle başvurduklarında kendilerine sığınak desteği verilmek zorunda. Kaçan kadının sosyal ve ekonomik tüm desteklerini ‘tek kapı’ mantığı ile oluşturulan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) koordine etmekle yükümlü. Fakat mevcut sığınıklardaki sıkı kurallar, zaman zaman kadınların içinde bulundukları kötü koşulları daha da ağırlaştırabiliyor.
Bu durumun mağdurlarından biri de eş ve eşinin ailesinin şiddetinden kaçarak devlete sığınan G.C. Anadolu’nun bir ilindeki sığınma evinde yer olmadığı için İstanbul’daki ŞÖNİM’e yönlendirilen C., kaldığı sığınma evinde erkek şiddetinden kaçan bir kadınla kavga etti. Yaşanan kavga kurum tarafından disiplin cezasına dönüştürüldü.

Polis zoruyla
C.’ye sığınaktaki diğer kadınlarla anlaşamaması gerekçe gösterilerek verilen “Bir daha hiçbir sığınma evinde kalamaz” şeklindeki disiplin cezası ŞÖNİM müdürünce de imzalandı. Bu ceza üzerine kaldığı sığınma evini terketmesi istenen C., karara itiraz etti. İtirazı dikkate alınmayan mağdur kadının sığınma evini terketmemek için direnmesi üzerine de polis zoruyla sığınma evinden çıkarıldığı öğrenildi.
Rapora göre bundan sonra mağdur kadının başvurduğu kolluk kendisini hiç bir sığınağa yerleştirmeyecek. C.’ye verilen bu ağır ceza Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın 2013 yılı faaliyet raporunda da eleştirildi.

İlgili yazı:
SIĞINMA EVİNE GİTMEK İÇİN BUNLARI YAPIN!
Eğer eşinizden fiziksel şiddet görüyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey en yakın karakola gitmek olacaktır. Karakolda sığınma evine kalmak istediğinizi söylediğinizde görevli memurlar size yardımcı olacaktır. Karakola gittiğinizde dilerseniz eşinizden şikayetçi olmayabilirsiniz.

Karakola gittikten sonraki işlemler nasıl olacak?
Karakola gidip durumu anlattığınızda eğer akşam ya da hafta sonu ise sadece karakol vasıtasıyla acil istasyona yerleştirilirsiniz.

Karakola gitmeden sığınma evine yerleşmek içinse hafta içi mesai saatleri içerisinde Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne gidip durumu anlatmanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Gezi Parkı eylemine katılan öğretmenlere soruşturma başlıklı makalemizde gezi parkı, gezi parkı olayları ve meb hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *