Ruslar’dan Türkleri tanıma klavuzu

Rusya’nın başkenti Moskova merkezli haber ajansı Ria Novosti, Türkiye’yi ziyaret etmeyi düşünen Rus turistlere tavsiyelerin bulunduğu bir makale yayımladı. Alyona Palazhchenko imzalı makalede, Türkiye’de aşkın her yerde bulunabileceğinin belirtildiği makalede mekanlara örnek olarak marketler, restoranlar ve plajlar gösteriliyor.


Makalede, turistlerin kaldığı otellerde otel personeli tarafından tacize uğrama ihtimalinin istatistiki olarak sıfıra yakın olduğu ifade edilirken olası taciz vakalarına karşı çeşitli tavsiyeler de veriliyor. Bunlar arasında, otel müdürlüğüne şikayette bulunma, turist çağrı merkezi 179’u arama veya direkt olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla bağlantıya geçme tavsiyeleri bulunuyor. Ancak makalede bakanlıktan bir şikâyet gelmesi durumunda otellerin itibarlarını kazanmak için çabaladıkları, bu yüzden turistler için en iyi seçeneğin tesisi zor durumda bırakmamak için otel müdürüyle konuşmak olduğu ifade ediliyor. Çeşitli başlıklar altında verilen tavsiyeler ise şu şekilde:

Türk erkekleri: Rus kadınların Türk erkeklerinden iltifatlar duyma ihtimali yüksek. İltifatların bazıları yalan olabildiği gibi, erkeklerin bir kısmı kaba veya kendini beğenmiş davranmak yerine nazik gibi davranmayı seçiyor.

Kavgalar: Türklerle yanlış anlaşma ve tartışmaların kavgaya dönüşme ihtimali yüksek olduğu için turistlerin tartışmalardan uzak durmaları gerekiyor. Saldırı veya kötü muameleye maruz kalınması durumunda ise 179 hattına başvurulabiliyor.

Ramazan: Ramazan ayında özellikle turistik bölgelerde restoranlar hizmet vermeye devam ediyor. Ancak Ramazan’da sokaklarda sigara veya bira içilmemesi ve açık kıyafetler giyilmemesi saygı ve nezaket göstergesi olarak algılanıyor.

Fotoğraf: Sokaklarda İslami şartlara göre giyinmiş kişilerin fotoğrafını çekmemeye dikkat etmek gerekiyor. Özellikle askeri tabelaların bulunduğu yerlerde fotoğraf çekmek sorunlara sebep oluyor.

Dil: Türkler turistlerin kültürlerine ilgi duymasından memnun oldukları için, “merhaba”, “teşekkürler”, “çok güzel”, “evet”, “hayır” ve “hoşçakal” gibi kelimeleri Türkçe söylemek çeşitli sürprizler getirebiliyor. Örneğin restoranlarda Türk kültürüne ilgili turistlere indirimler uygulanabiliyor.

Atatürk: Sıklıkla karşılaşılan Atatürk resimleri ve bayraklarla dalga geçmek Türkleri üzeceği için bu davranıştan kaçınmak önemli.

Alkol: Rusların özellikle her şey dahil otellerde içki içmeyi abartmaması olası kavgaları ve suçları engelliyor.

Taksi: Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türk taksiciler de turistlerden fazla para almaya yatkın oluyor. Bu durumu engellemek için ise taksimetrenin artışlarına dikkat edilebilir. Taksicilerle kavga etmek sonuç vermeyeceği için plaka numarası 179’a bildirilebilir.

Her şey dahil oteller ve hijyen: Türkiye’de her şey dahil otellerdeki yemek çeşitliliği yüzünden birçok Rus turist mide sorunları yaşıyor. Rus kültüründen uzak görünen yemeklere dikkatle yaklaşmak ve yemeyi abartmamak gerekiyor. Hijyen kurallarına da önem verilirken mekânlarda sık sık kolonya ikram ediliyor. Genellikle evlere girerken ayakkabılar çıkarılıyor.

Çocuklar: Çocukları sevmeleriyle bilinen Türkler turist çocuklarına çeşitli hediyeler verebiliyor.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *