Ruhani duygular vücudumuzun neresinde?

Bilim dünyasında yeni bir araştırma daha gerçekleştirildi: En bilindik ruhani duyguların, vücudumuzun hangi bölgesine etki ettiği ortaya çıktı!

Teknolojik gelişimin kökeninde yatan bilim ile ilgili araştırmalar paylaşılmaya devam ediyor. Bilim dünyasının kapılarını aralayan insana yönelik araştırmalardan biri de, en popüler duygularımızı kullandığımızda o hissin vücudumuzun hangi bölgelerinde hissedildiği üzerine.

Bilim adamları, insanların duygularını kullandığı anda, vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkan hissin daha güçlü olduğunu tespit etti. UV ışınları, gece görüşü, termal kameralar ve ultrasound ile ölçümleri sağlanan his tepkimelerine ait bedensel harita ilk kez paylaşıldı.

Proceedings of The National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan duygu tepkimeleri, Batı Avrupa ile Doğu Asya arasında büyük değişiklikler gösterebiliyormuş. İklim şartları nedeniyle sinirsel hislerde kayıplar yaşandığı gerekçesiyle farklılık gösteren analiz, İskandinavya ve Tayvan’da 700’den fazla denek üzerinde ölçülmüş.

Projenin başlangıç amaçları ilk bakışta ansiklopedik bir genel kültür bilgisi olarak görülse de, bu hissel tetkitlerin ruh ve sinir bozuklukları görülen hastalarda kullanılabileceği savunuluyor.

Bir önceki yazımız olan Buzdan Otelde Frankenstein Odası başlıklı makalemizde buzdan otel, Buzdan Otel Frankenstein Odası ve frankenstein buz otel hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *