RTÜK’ün kafası şişti

Show TV’deki ‘Bebek İşi’nde son bölümde şöyle bir sahne vardı: Candan, Murat, Candan’ın annesi Suzan ve babası İlhan monopoly oynuyor. Ekibe bir de Ozan, Murat’ın kardeşi ekleniyor. Ne içelim muhabbeti yapılıyor. “Çay mı istersiniz?” sorusu. “Yok biz … alalım”.
Televizyonun yayın akışı içinde olağan bir şey gibi sunulan “Biip”. Televizyon izlerken bazen ‘biip’ sesi duyulabilir, bu normaldir yayınla ilgili bir durumdur diye kabul edemediğim için sürekli bu konuyu yazıyorum. Ve sürekli ekranda her akşam benzer sahnelerle karşılaşıyorum. “Kardeşim viski demesin, yasakladık bilmiyorlar mı?” diyeceklerdir. Ya da; “Aile içinde monopoly oynarken, hele anne ve baban da varsa, bu viskinin ne işi var?” da diyenler olabilir. Sanki benim kafam basmıyor böyle yorumlar yapmaya.
Şöyle de düşünmek mümkün; bu sahnedeki amaç nedir? Oyun sırasındaki muhabbet. İçecekler birer ayrıntı. Ama işte ayrıntı olmayınca ve merak uyandıran bir hal alınca, ortaya viski çıkıyor! Viski çıkınca da “Biiip” geliyor ve buzlanıyor. “Ne içtiler?” diye
sormaya başlıyorsun. “Çay dedi sonra
galiba viski”.
Bir sonraki sahnede bir kişi hariç bütün masa buzlu; “viski bardağı” diye bilmeceyi çözüyorsun. O sırada, diyaloglar uçup gidiyor. Galiba bu ve benzeri durumlara rastlamaya devam edeceğiz dizilerde. “Bip” bir nevi senaryonun parçası haline gelmeye başladı!

KAMU SPOTU; TOPLUMA ÇEKİ DÜZEN VERELİM!

Medya takip merkezi Interpress’in araştırmasına göre, ekrandaki kamu spotu sayısı tavan yapmış. Ocak ayından bu yana 79 kamu kuruluşu ve dernek, 84 bin 145 kamu spotu yayınlatmış ekranda. Bu konuda epey yazı yazdım. Geçen yıl 5 Eylül’de yazdığım “Kamu spotu piyasası oluşmuş” başlıklı yazı, tam da bugünleri anlatmış! .

RTÜK’ün kafası şişti
Aynı kuruluşun yaptığı bir başka araştırmaya göre, o tarihlerde günde 200’e yakın kamu spotu yayınlanıyor 40 ulusal ve yerel kanallarda. Yani bir yıl önce. Ben bu işin piyasası oluştu diye yazmışım. RTÜK de bu konudan rahatsız. Spotlara da bakıyor Kurul! Başı şişmiş durumda.

Bu işin piyasası olmuş
“Sadece Sağlık Bakanlığı’nın kamu spotlarını yayınlamak mecburi. Sonrası ‘keyfe’ kalmış bir durum. Nedense televizyonlarımız hiçbirini geri çevirmez oldu! Kamu kuruluşlarının bu ‘spotları’ hazırlama gibi imkanları da yok.
Peki ne yapıyorlar? İhale ediyorlar. Kime? Medya ajanslarına! Ankara ve İstanbul’daki ajanslar bu işleri yapıyor. Seçim öncesi daha da artıyormuş bu ‘resmi spotlar’ın sayısı…”
Yazı böyle bitiyor. Mangalda köfte pişirmekten başlayarak, hayatın her alanına giren bu kamu spotları bir şekilde “toplumu dizayn etme” işini de çaktırmadan üstlenmiş bulunuyor!

BÜLENT ARINÇ’A MANŞETLİK SORU

Habertürk kanalında “Başkent Gündemi”nin konuğu Bülent Arınç’tı. Nilgün Balkaç ile Erdal Şen sunuyor. Deneyimli isimlerdir. Aralarında samimi bir diyalog mevcut. “Erdal, manşet çıkaracağın son soruyu alıyorum” diyor Nilgün Balkaç. Merakla bekliyoruz.
Erdal Bey, Arınç’ın basından sorumlu hükümet sözcüsü olduğunu hatırlattıktan sonra hükümetin basına müdahale sözlerini çokça konuşulduğunun altını çizdi ve sordu; “Hiç manşet değiştirdiniz mi?”
Bülent Arınç; “Başımdan böyle bir şey geçmedi böyle bir teklifte bulunmadım” dedi. Öyle soruya böyle cevap…

Bir önceki yazımız olan Başbakan’ın açıklamaları MEB ve yeni SBS faciası başlıklı makalemizde erdoğan, meb ve sbs hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *