RTÜK’ten kanallar için çok sert kurallar

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), maç biter bitmez reklama giren, dizilerde arka arkaya reklam kuşağı koyan kanallarla ilgili şikayetleri masaya yatıracak. RTÜK, 1 saatlik programa en fazla 12 dakikalık reklam konulması ile ilgili kararın uygulanması için tedbir alacak. Özellikle TV dizilerinde, 1 saatlik bölümün bitişinde yeni bir reklam kuşağı konulması, 12 dakika olması gereken azami reklam süresini 24 dakikaya çıkarıyordu.

Süper Kupa tepkisi
İzleyici, arka arkaya uzun reklam kuşaklarını izlemek zorunda kalıyordu. Maçlardaki reklam uygulaması da en son Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa maçında dikkati çekmişti. Maç biter bitmez giren reklam kuşağı, Fenerbahçeli futbolcuların, kupa galibi Galatasaraylı futbolcuları kutlamasına ilişkin görüntülerin vatandaşlar tarafından izlenememesine yol açmıştı. RTÜK üyesi Ali Öztunç, son dönemlerde vatandaşlardan reklamlar konusunda yoğun şikayet aldıklarını belirterek, “399 bildirimin 160’ı reklamlardan. Bu konuları yeniden düzenlemek gerekiyor” dedi.

‘Cezayı biz ödüyoruz’

RTÜK incelemelerinde; kısırlık, kellik ve benzeri sorunlara iyi gelen ilaçlar gibi tanıtılan ve “aldatıcı yayın” nedeniyle reklamlarına para cezası verilen gıda takviyeleri için de ilginç bir yöntem bulunduğu ortaya çıktı. Gıda takviyeleri ile ilgili reklam veren şirketlerin “ceza yersen biz ödüyoruz” diyerek televizyon kanallarını teşvik ettiği belirlendi. RTÜK üyesi Esat Çıplak, sahte ilaç pazarlayan firmalarla ilgili, “Tarım ve Sağlık bakanlıkları yatıyor, onların işini biz yapıyoruz. Her tarafta bu ürünlerin satış büroları var, bu iki bakanlık bunları kapatmıyor.
Biz abartılı reklamdan ceza yazıyoruz. RTÜK işi gücü bıraktı bunlarla uğraşıyor. Ama bir yararı olmuyor. Çünkü ürünlerle ilgili toplatma kararı alınmıyor” dedi. Önümüzdeki dönemde sağlık programı adı altındaki ilaç reklamları da kurumun gündemine gelecek.

Bir önceki yazımız olan ODTÜ'de nöbet devam ediyor başlıklı makalemizde ankara, görev ve odtü hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *