Rönesansı anlatan sergi: The Great Masters

İtalyan Rönesansı’nın üç büyük ustası Leonardo, Michelangelo ve Raffaello’nun yaratıcı dehalarına ışık tutan “The Great Masters”, izleyicilerine Rönesans’ın ruhunu hissettirmeyi hedefliyor.

Leonardo da Vinci, Raffaello Santi ve Michelangelo Buonarroti kuşkusuz Rönesans sanatının ve sanat tarihinin üç büyük ustası. The Great Masters sergisi de bu üç ismin başyapıtlarının replikalarını, bilim ve sanat için dev adımların atıldığı Rönesans dönemiyle ilgili farklı bilgileri sunuyor izleyicisine. “The Great Masters” sergisi, İstanbul’a özel olarak, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından hazırlanan ve Rönesans döneminde Osmanlı’da resim ve mimariyi anlatan bir bölüme de ev sahipliği yapıyor. Fiktif karakterin anıları İsveçli sergi tasarım şirketi Excellent Exhibitions AB tarafından tasarlanıp iki önemli Rönesans sanatı uzmanı, Museo Ideale Leonardo da Vinci Müze Direktörü ve sanat tarihçi Alessandro Vezzosi ile Vatikan Müzesi Direktörü Francesco Buranelli’nin küratörlüğünde hazırlanan sergi, Rönesans İtalyası’nda ulaklık yapan ve üç ustayla da yolu kesişen Giancarlo Bontempi adlı bir fiktif karakterin anılarının yol göstermesiyle izleniyor. Sesli rehber eşliğinde gezilen sergide hemen her bölümde eserlerle ilgili objektif bilgilerin yanı sıra Giancarlo Bontempi’nin notları da yer alıyor. “The Great Masters”, Michelangelo’nun Sistine Şapeli’ndeki eserlerini, “Davud” heykelini, Leonardo’nun “Son Yemek” freskini, anatomi çalışmalarını, Vitrivius İnsanı’nı ve farklı buluşlarını, Raphael’in birçok resmini ve Atina Okulu freskini dokunmatik ekranlar, interaktif sistemlerle inceleme imkanı veriyor seyircisine. Ne var ki, sergi bülteninde yer alan “Türkiye’nin ilk interaktif sanat sergisi” olma iddiası yersiz. Çağdaş sanatı biraz olsun takip eden herkesin bildiği gibi, İstanbul’da yıllardır interaktivitenin kullanıldığı pek çok sergi düzenleniyor. Serginin eksi yönlerinden biri de metinlerin özensizliği. İmla hataları ve anlatım bozuklukları bu denli iddialı bir sergiye pek yakışmıyor. İyimserliği elden bırakmazsak, Leonardo, Michelangelo ve Raffaello’nun eserlerini inceleme ve üzerine düşünme imkanı vermesi açısından özellikle çocuklar ve Rönesans sanatı ile daha önce tanışmamış olanlar için yararlı bir proje olarak değerlendirilebilir “The Great Masters”.

Bir önceki yazımız olan İyi niyet her zaman ‘iyi’ midir? başlıklı makalemizde Erol Eskici, Gümüş Özdeş ve İyi Niyetin Arsızlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *