Rock’n Coke’ta yeni dönem

Rock’n Coke’un Sziget Festivali ile anlaşması yeni bir dönemin habercisi mi? Ve Ali İsmail Korkmaz’ın duvarından Roger Waters’ın; oradan binlerce gencin duvarına
bir özgürlük ve barış çağrısı…

Rock’n Coke Türkiye’nin tanıtımı açısından önemli bir marka. Uzunca bir dönem misyonunu başarıyla taşıyan İstanbul’un bu uluslararası müzik festivali; son dönemde bazı sıkıntılar yaşadı. Bu yıl bir dönemeçti Rock’n Coke için. Bir toparlanma fırsatıydı.
Öncelikle yabancı sanatçı organizasyonunda Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden Sziget’le anlaştılar.
Her yıl 1 hafta süreyle 70 ülkeden yaklaşık 400 bin ziyaretçi ağırlayan Macaristan’ın Sziget Festivali’nde bu yıl ve geçtiğimiz yıllarda sahne almış önemli isimler Rock’n Coke’taydı. Arctic Monkeys, İstanbul Calling kapsamındaki konseri iptal edilen Prodigy, Jamiroquai, Sziget 2013’ün en iyi performanslarından birini gerçekleştiren Editors; Within Temptation, Hurts…
Coca Cola Zero Sahnesi’nde Oi Va Voi, La Roux, Maximo Park, Triggerfinger… Sziget’in OTP World Music Party Stage’ine denk düşen Keşif Sahnesi’nde Shantel’s Bucovina Club Orkestar, Figli Di Madre Ignota, Che Sudaka… Party Arena’da Everything Everything, Little Boots, Netsky Live; özellikle Dub FX ve Babylon Circus…
Sziget’in 60’a yakın sahne ve çadırı; aktivite alanı var.
Rock’n Coke’ta şimdilik 4 sahne, 1 arena…

Rock’n Coke’ta yeni dönem
Bu yıl; alternatif sahnelerin ve o sahnelerdeki performansların en az Ana Sahne ve grupları kadar önemli olduklarını idrak ettik.
Rock’n Coke’un Avrupa ve Ortadoğu’dan daha fazla festivalci çekmesi için gerekenin sadece “daha büyük isimler” getirmek olmadığını, festival kültürünün en önemli unsurunun “çoğulculuk” ve bol alternatif olduğunu anladık.
Rock’n Coke’a gelenlerin aklında kalanın tek bir konser ya da konserler değil “Hezarfen’de geçirdikleri unutulmaz 3 gün” olması gerektiğinin farkına vardık.
Bu yıl festival organizasyonunu devralan Show How’un gelecek yıl için üzerine düşünmesi gereken çok konu var. Özellikle ana girişteki yığılmalar ve pos sistemindeki ciddi aksaklıklar festivalcileri isyan ettirdi. Festival kartını alma ve yükleme kuyruğu; yiyecek, içecek kuyruğu; tuvalet kuyruğu derken festivalden aklımızda sadece bitmek bilmeyen“kuyruklar” kalmasına ramak kaldı.
Oysa tüm bu problemler öngörülebilir, önlenebilirdi. Sziget’te 400 bin kişinin toplandığı dev alanda yapılabiliyorsa; Rock’n Coke’ta yapmak işten olmasa gerek.
Festival ruhunu yakalamak için başka çare yok.

BiR DUVARDAN BiNLERCE DUVARA

Gezi olayları sırasında yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz büyük bir Roger Waters hayranıydı.
Ali, 4 Ağustos’ta İstanbul İTÜ Stadyumu’nda gerçekleşen “Roger Waters- The Wall Live”ı izleyemedi. Ancak, Roger Waters; o meşhur “duvar”ına Ali’yle birlikte Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş ve Komiser Mustafa Sarı’nın fotoğraflarını taşıdı; 5 canı andı. Gerçekten unutulmaz bir andı.
Konser sırasında Ali’nin ağabeyi Gürkan Korkmaz şöyle bir tweet attı: “Yıllarca sen onu duvarına taşıdın, şimdi de O seni…”
Türkiye’nin 25 yaşındaki efsane gençlik ve müzik dergisi Blue Jean; eylül sayısında bir poster armağan etti okurlarına…
Roger Waters’ın İstanbul Konseri fotoğraflarının yanına yitirdiğimiz 5 canın da fotoğraflarını yerleştiren dergi; bir kez daha farkını ortaya koydu. Koleksiyonluk bir anı-afiş çalışması hazırladı. Fikri geliştiren Çağlan Tekil; fotoğrafları çeken Maneki Neko ve tasarımı yapan Mazhar Bilgiç başta olmak üzere; bir zamanlar parçası olduğum Blue Jean ekibine selam olsun…
Ali’nin duvarından, Roger Waters’ın; oradan Ali’nin, Ethem’in, Abdocan’ın, Mehmet’in, Komiser Mustafa’nın akranlarının, kardeşlerinin duvarına bir barış ve özgürlük çağrısı…

Bir önceki yazımız olan Suriye'deki kimyasallar nereden geldi? başlıklı makalemizde Beşar Esad, esad ve kimyasal hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *