Robert De Niro 70 yaşına girdi

Önceki gün 70 yaşına giren Robert De Niro, bu 70 yılda ‘Raging Bull’, ‘Taksi Şoförü’, ‘The Untouchable’, “Bir Zamanlar Amerika’da / Once Upon a Time in Amerika”, “The Godfather Part II” gibi dünya döndükçe izlenmeyi sürdürecek filmlerde sergilediği dört dörtlük performanslar sığdırdı.

Denilebilir ki, kariyerinin 10 yılına sahip olmak için bile canını verecek aktör çoktur. Bazen aktörler ve yönetmenler birbirini var eder; kariyerleri birbirine sıkı sıkıya bağlıdır.
De Niro ve birkaç blok ötede büyüyen Martin Scorsese’nin ilişkisi de böyle. Çok çekingen olduğu için bir türlü çıkış yakalayamayan De Niro’nun yeteneğini ilk başta ajansı kimseye anlatamadı. Ta ki De Niro, ilk filmi “Mean Streets”i çekmek üzere olan gencecik Martin Scorsese’yle tanışana kadar. Scorsese onu sadece “Mean Streets”le değil, takiben gelen “Taksi Şoförü”yle Yeni Hollywood sinemasının en çok peşinden koşulan aktörü yaptı. Bu, tek taraflı bir ilişki değildi. Scorsese’nin kariyeri tepetaklak giderken, “Raging Bull”u uyarlaması için yalvarmak pahasına onu ikna eden, ünlü method yöntemiyle onlarca kilo alıp boksör Jake LaMotta karakterini üzerine giyen, sonuçta Scorsese’ye başyapıtını adeta zorla çektiren De Niro’ydu. Karşılığında kariyerindeki iki Oscar’dan birini kazanması kimseyi şaşırtmadı.
Böylesine dolu dolu geçen 70 yıl umarız onu fazla yormamıştır. Belki yorulmuştur ama biz takip ederken sadece hayran kaldık.

Bir önceki yazımız olan “Neden Romanlar da bir dünya markası olmasın ki?” başlıklı makalemizde roma merket projesi, roman ve romen hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *