Rizespor’a poliçe yolda

Anadolu Sigorta, Trabzonspor ve Sivasspor ile başlattığı ‘taraftar sigorta’ projesini Çaykur Rizespor’la genişletiyor. Satılan her kasko poliçesinin belli bir oranı kulübe aktarılacak.
Anadolu Sigorta’nın Kültür Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü Anadolu’da kaybolmaya yüz tutan mesleklere ilgiyi artırmak için hayata geçirilen ‘Bir Usta Bin Usta’ projesinin dördüncü yılı eğitimleri kapsamında Rize’de açılan ‘sepet örücülüğü kursu‘nun tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıda Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, anlaşma konusunda da bilgiler verdi.

Organik çay tarımı arttı

Trabzonspor poliçesine yoğun ilgi geldiğini belirten Ülken, Çaykur Rizespor’la yapılan anlaşmayla satılan her poliçeyle takıma destek sağlanacağını belirtti. Ülken, sepet örücülüğü kursu ile ilgili de, “Ekim ayı sonuna kadar devam edecek olan kursa 20 kursiyer haftada üç gün eğitim görecek” dedi.
Ülken, “Bölgede başlatılan organik çay tarımı ile sepetin önemi de gittikçe artıyor. Günümüzde çay taşımak için kullanılan çuvallar organik çay taşımacılığında sakıncalı bulunuyor ve sepet kullanılması tercih ediliyor. Bu durum da sepetçiliği yeniden gündeme getiriyor” dedi.
Bölgede üretilen çayların yüzde 20’si organik. Organik tarımın artmasıyla birlikte sepet ihtiyacı da artacak. Öte yandan, kursiyerler sepetin yanı sıra hediyelik ve masa gibi ev eşyaları da yapıyor.
Ülken, “Bu sene Kahramanmaraş’ta Ahşap Oyma, Manisa E Tipi Cezaevi’nde Gördes Halıcılığı, Mersin’de Namrun İğne Oyacılığı, Rize’de Sepet Örücülüğü ve Tekirdağ’da Karacakılavuz El Dokumacılığı ile ilgili mesleki eğitimler veriliyor. Bir yandan yerel mesleklerin kaybolması engellenirken bir yandan da gençlere istihdam sağlıyoruz” deyi konuştu.

İş Bankası’ndan kursiyere özel kredi imkânı
Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa kurs bitirme sertifikası veriliyor. Bu belge, Bakanlık, Halk Eğitim ve diğer el sanatları kurslarında öğreticilik belgesi olarak da kabul ediliyor.
‘Bir Usta Bin Usta’ projesinin kursiyerleri kendi atölyelerini kurmak istediklerinde İş Bankası’ndan özel koşullu kredi alabiliyorlar.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yener Altuntaş, geçen yıl Çorum’da kargı bezi kursiyerinin açtığı işletmede 90 kişinin çalıştığını söyledi.
Rize Valisi Nurullah Çakır da, organik tarımın hız kazandığı bölgede tamamen organik materyallerle üretilen sepetlerin çay hasatı esnasında kimyasal ürünlerin yerini alacağını, bu sayede sepet örücülüğünün de bir sektör olacağını söyledi.
Eğitime kadın ve gençlerin yanı sıra ressam ve mimarlar da başvuruyor. Proje 10 yıl devam edecek.

‘Kapıyı çalanlara çay ikram edip, uğurluyoruz’
Türkiye’nin genç nüfusu ve hızlı büyüyen ekonomisiyle sigorta sektörü açısından büyük bir potansiyeli bulunduğunu belirten Musa Ülken, “Sektör kârlılık açısından zorlansa da yabancı ilgisi azalmıyor. Bizim de kapımızı çalan var ama çay ikram edip, uğurluyoruz. Yerli kalan birkaç şirketten biriyiz, prim yazarak büyümek istiyoruz” dedi.
Sektörün hep zarar etmesiyle gündeme geldiğini ve bunu doğru bulmadığını ifade eden Ülken şunları söyledi: “Şirketler geçen yılın son çeyreğinden itibaren risk gruplarını değerlendirerek tedbirlerini aldı. Biz de üretimde banka sigortacılığında eforu yükselttik. Özellikle ferdi kaza, konut ve bireysel sağlığa ağırlık verdik. Sağlık sigortalarında 35 yaş altındaki kişilere yönelik indirimli poliçeler sunduk. Geçen yılın ilk 6 ayında zarar etmişken, bu yılın ilk 6 ayında 23.4 milyon TL kâr açıkladık.” Şirket yüzde 10.63 pazar payı ile sektörde ikinci konumda.

Bir önceki yazımız olan 5 yıldızlı skandal! başlıklı makalemizde 5 yıldızlı otel, 5 yıldızlı skandal ve Antalya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *