Richard Dawkins’in astroloji deneyi – Astroloji bilim midir?

İngiliz nüfusunun çeyreği, astrolojiye inandığını söylüyor. Bu, İngiltere’de hiçbir tanrı dininin ulaşamadığı kadar yüksek bir yüzde. Her geçen gün, yıldız falları gazetelerde bilimin aldığından daha fazla yer alıyor. Toplumun tekdüzeleştirilmesine karşı oluşan modern tepkiyi göz önüne aldığımızda oldukça garip kaçıyor.

Bir gazete böyle bir makale yayınladığında nasıl tepki vermeliyiz?

“Almanlar: Çalışkan ve sistemli olmak sizin doğanızda var. Özel ilişkilerinizde ise özellikle bu akşam, kurallara uyma konusundaki eğiliminizi frenlemeniz gerekiyor.
Çinliler: Bilinmezliğin birçok avantajı olabilir ama bugün size yıkım getirmesi olası.
İngilizler: Üst dudağı hareket ettirmeden konuşma yeteneğiniz işinizde başarı getirebilir fakat rahatlamayı deneyin ve sosyal dünyanızda kendinizi serbest bırakın.”

Richard Dawkins Astroloji

Ve diğer 12 milliyet tipi şeklinde devam ediyor… Elbette, yıldız falı yazıları bu kadar saldırgan değil. Fakat kendimize ikisinin arasındaki farkın nerede yattığını sormalıyız. İkisi de insanlar arasında hiçbir kanıta dayanmadan, uysalca bir ayrımcılıkla farklı gruplar oluşturuyor.

Hep 21. Yüzyılda bilim ve mantığının ışıltılı bir yükselişe geçeceğini düşünmüşümdür. Ama her geçen gün cehaletin sislerine geri dönmemiz için teşvik ediliyoruz. Astroloji, özenle hazırlanmış sahte bilim ile oluşturulmuş kadim bir inanç sistemidir. Küstahca insanı evrenin merkezi haline getirir. Gezegenlerin hareketleri kendi kariyerimizle veya aşk hayatımızla ilgili belirli işaretler barındırmalıdır.
Astroloji, M.S. 2. Yüzyıl’da filozof Batlamyus tarafından geliştirildi ve o zamandan beri zerre ilerlemedi. Yeni gezegenler bulunmasına ve dünyanın dönüş yörüngesinin Batlamyus’un çizdiğinden 23 derece kaymasına rağmen. İlk keşfedildiğinde hiçbir şey ifade etmiyordu. Şimdi bundan bile daha az şey ifade ediyor.

 Şimdi bu saçmalıkları pazarlayanların kendilerini nasıl haklı çıkardıklarını bulmak istiyorum.

Neil Spencer Richard Dawkins

Richard Dawkins bu konu üzerine astrolog Neil Spencer’ın yanına gidiyor ve hararetli bir tartışma başlıyor.

-Bunu okuyorsunuz ve gerçek oluyor öyle mi? Bu gerçek bir fiziki etki midir? Yani gezegenlerin bir şekilde insanları etkilemesi?

– Anlamanızın zor olduğunu anlıyorum. Eğer siz astrolojiye nedensel bir faktör olarak bakarsanız, nasıl işlediğini tasavvur etmek zor olur. Gezegenleri işaretçiler olarak düşünmeniz gerekiyor. Satürn’ün burçlar kuşağı içindeki hareketini düşünürsek, o bireylerin hayatlarıyla ilgili yetkin bir işaretçidir.

–Bu “yetkin işaretçi” olayının nasıl olduğunu anlamıyorum bile. Satürn’ün yükselişinin insandaki fizyolojik olaylara nasıl etki edebildiğini anlayamıyorum. Gezegenlerin bulunduğu pozisyonlar nasıl işliyor?

-Bana ısrarla sorduğunuz soru bu. ‘Nasıl işliyor’?

-Evet… Nasıl işliyor?

-Size bilmediğimi söylüyorum. Bu çok derin ve karanlık bir gizem.

-Öngörüleriniz üzerinde bir deney hazırlayabiliriz. Mesela bazılarına doğru tahminleri verin, bazılarına rastgele dağıtın. Başak burcuna Balık burcunun tahminlerini vermek gibi… Ardından da onlara tahminlerin ne kadar isabetli olduğunu sorun.

-Evet ama bu bir tür kötülük olmayacak mı?

-Evet belki… Ama aynı zamanda iyi bir test olmaz mı?

-Neyin testi?

-Tahminlerinizin ne kadar isabetli olduğunun…

-Gayenizde yanlı olduğunuzu düşünüyorum ve bunun da sonucu yanlı olacak.

-Pekala, benim amacım yanlı olmak değil. Amacım, deneysel test uygulamak olacak. Bilimsel bir test… Ancak art niyet olsa bile sonucu ne kadar etkileyebilir ki?

-Bence etkileyecek. Astroloji hakkında ne yaparsanız yapın keskinliği fazla olacaktır.

-Ben istekli olacağınızı, iştirak edeceğinizi sanıyordum. Görüyorsunuz gerçek şu ki, bana samimi olup olmadığınızı asla kanıtlayamayacaksınız. Bence siz gerçekten şöhretinizi masaya yatırarak sınamaya hazırlıklı değilsiniz.

-Çok basit… Ben sadece bu deneye inanmıyorum.

-Yani hiçbir şekilde kaybetme ihtimaliniz yok diyet düşünüyorsunuz değil mi?

-Öyle umarım.

Richard Dawkins Astroloji deneyi

Richard Dawkins’in Astroloji deneyi

“Sadece zeki Merkür’ün ve hırslı Mars’ın şansı ve başarısı değil, aynı zamanda Güneş’inkiler de şuan sizin burcunuzla aynı eksen üzerinde. Kısaca demek istiyor ki, olmak için uğraştığınız insan olmak için çabalarmanız gereken an, bu an… Her ne kadar sahip olduklarınızı isteyen ve bunun için her şeyi yapacak insanlar olsa da…”

Neil Spencer’ın ısrarlı ilgisizliğine rağmen küçük bir deneme hazırladım. Rastgele 20 kişi seçtik. Onlardan Oğlak Burcu’nun o haftadaki yıldız falını okumalarını istedik. Fakat test için onlara kendi burçları olduğunu söyledik. Astrologlar, bu falın tek Oğlak Burcu’na uyması gerektiğini söylüyor. Fakat işin aslı ne?

Kova burçlu bir adamın yorumu: Evet doğru olabilir.
Yay burçlu bir kadının yorumu: Doğrusunu söylemek gerekirse bu hafta Merkür’ün enerjisini hissetmiştim. Çünkü etrafımda tartışmalar ve huysuzluklar vardı biraz. Şimdi daha anlaşılır oldu.
Koç burçlu bir kadının yorumu: Ne saçma şey!
Yay burçlu adamın yorumu: Bana uyduğu gibi, başkasına da uyabilir.
Yengeç burçlu bir kadının yorumu: Evet, hemen hemen… İspanya’ya Flamenko kursuna gideceğim.
Aslan burçlu bir adamın yorumu: Bana sadece bu hafta için uymasına gerek yok. Genel olarak da uyabilir.
Balık burçlu bir kadının yorumu: Sadece saçmalık!
Oğlak burçlu kadının yorumu: Şuan değil! Hayır…

Yıldız falının kendisine uyduğunu söyleyenlerle uymadığını söyleyenlerin sayısı eşit çıktı. Daha büyük anketlerde de benzer sonuçlar ortaya çıkıyor. Teknik olarak Oğlak’ımız haricinde kimseden bu yıldız falına onay gelmemeliydi.

astroloji bilim midir

“ASTROLOJİ BİLİMSEL İLERLEYİŞİ REDDEDİYOR, EVRENİ KÜÇÜMSÜYOR”

Bunu çok mu ciddiye alıyorum? Bence Astroloji halkı yanlış yönlendiriliyor. Bilimsel bir ilerleyişi reddediyor ve evreni küçümsüyor. Evrene bakmanın çok daha zengin yolları var. Astronomi, insan zekasının bir zaferi. Kanıtlarla beslenen gerçek bir bilim. Bırakın astrologların yıldız haritalarını, o burçtan diğerine gezen gezegenleri… Gerçek bir gözlem evine gidin ve Samanyolu’nu gözleyin. Ya da kırsal bir alana gidin ve dolunaysız bir gecede arkanıza yaslanın ve yukarıdaki yıldızları seyretmeye başlayın… Derin ve karanlık bir gizem olmayan şey ise bu kuvvetli uydurmaların neden okuyucu ile uyum gösterdiğidir. Psikologlar bunu “Barnum etkisi” olarak adlandırıyorlar. İnsanlar bazı yargıları kendileriyle örtüştürme konusunda eğilimlidirler. Eğer bu ifadeler herkes tarafından kabul ve takdir edilen şeylerse…

Bir önceki yazımız olan Dünyanın en iyi müzik festivalleri başlıklı makalemizde 2014 yılındaki festivaller, dünyanın en iyi müzik festivalleri ve festivaller hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *