Renk ve formun birlikteliği

İstanbullu sanat izleyicisiyle ilk kez buluşan Gerwald Rockenschaub’un “4to2floors” adlı sergisinde hem son dönem çalışmaları, hem de İstanbul için özel olarak ürettiği yerleştirme ve heykelleri yer alıyor.

Borusan Contemporary’nin yeni süreli sergisi, Dr. Necmi Sönmez’in küratörlüğünde gerçekleştirilen “4to2floors”. Avusturyalı sanatçı Gerwald Rockenschaub’un yapıtlarını İstanbullu izleyiciyle ilk kez buluşturan “4to2floors”, adını müze ofis Borusan Contemporary’nin ikinci ve dördüncü katlarında konuşlanmış olmasından alıyor. Sergi adının sergi mekândan referansla oluşturulması Rockenschaub izleyicisi için şaşırtıcı bir durum değil aslında. Sanatçı, 2005 yılında Viyana Modern Sanat Müzesi’ndeki (MUMOK) retrospektif sergisini de sergi alanının 4 bin 296 m3 olmasından hareketle “4296 m3” olarak isimlendirmişti.

Mimari, elektronik müzik ve tasarımdan aldığı ilhama üreten ve uluslararası çağdaş sanat arenasındaki en başarılı isimlerden biri olan Gerwald Rockenschaub, 1980’li yıllarda pop art, minimalizm ve kavramsal sanattan doneler taşıyan ve ‘neo-geo’ olarak tanımlanan bir üslupta işler üretiyordu. ‘90’lı yıllardan itibaren uluslararası arenada önemli işlere imza atan Rockenschaub, kimi çalışmalarında yakından ilgilendiği elektronik müziğin sanatla olan ilişkisini araştırıyor. Popüler kültür, televizyon ve yeni medya estetiği de sanatçının beslendiği alanlardan.

Sanatçı, “4to2floors”da renk ve formun mekânsal dönüşümlerini araştırdığı dört farklı kategorideki işlerini bir araya getiriyor: Resim objeleri (bildobjekte), objeler, heykeller ve yerleştirmeler. Rockenschaub’un sergi mekânıyla olan diyaloğu, mekâna yaptığı müdahalelerle de kendini gösteriyor. İkinci kata eklenen iki gri duvar, sergi alanına ikiye bölüp iki farklı üsluptaki işlerin sergilenmesine hizmet ediyor. Sergilenen işleri gün ışığıyla buluşturmak amacıyla kaldırılan bir duvar ve dördüncü kattaki ek sütun da sanatçının sergi alanına yaptığı müdahelelerden.

Elektronik müziğin etkisi

Müzenin ikinci katında yaratılan iki bölümden ilkinde Rockenschaub’un üç boyutlu duvar heykelleri görülebiliyor. Zengin renk ve form birlikteliğinin ürünü olan bu soyutlamalar, bir dönem Molto Brutto adlı bir new wave grubunda yer almış olan ve DJ’lik de yapan sanatçının elektronik müzik ve kulüp kültüründen beslenişini de ortaya koyuyor. İkinci bölüm ise, sanatçının pleksiglas ve lazer kesim tekniğiyle oluşturduğu ‘resim objeleri’ne ayrılmış. Sanatçının kendi görsel kodlarıyla oluşturduğu ‘resim objeleri’, izleyiciye sonuz çağrışım ve yorumlama olanağı sunuyor. Dördüncü katta ise Rockenschaub’un heykel, yerleştirme ve mekâna özgü (sitespecific) olarak tanımlanabilecek işleri yer alıyor. Sergi mekânındaki bir sütunun yanına eklediği ikinci bir sütun ve bu iki sütunun arasında yer alan çalışma, önü ve arkasındaki iki heykelle de iletişim içinde. Bu üç iş, renkleri ve yerleştikleri noktalarla, izleyiciyi farklı açı ve konumlardan incelemeyip keşfetmeye davet ediyor.

Borusan Contemporary’nin 2 Eylül tarihine dek ev sahipliği yapacağı bir diğer sergi de yine Dr. Necmi Sönmez’in küratörlüğünde hazırlanan “Segment #2”. Perili Köşk’ün farklı noktalarına yayılan ve Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki eserlerden bir seçki sunan “Segment #2” kapsamında yapıtları görülebilecek sanatçılardan bazıları Robert Mapplethorpe, Shirley Shor, Chul Hyun Ahn ve Markus Linnenbrink. Borusan Contemporary’nin her koleksiyon sergisinde sanat tarihine geçmiş olan farklı bir sanatçıya mercek tutan “Spot On” ise bu kez “Spot On #3” başlığı altında dikkatleri kavramsal sanatın önemli ismi Sol Lewitt’e çekiyor. “Spot On #3”, Lewitt’in eserleri kadar manifestoları, yazılarına ve sanatsal yorumlarının da altını çizerek sanatçının oluşturduğu ‘kavramsal yapı’ya ışık tutuyor.

Özge Yılmaz – Milliyet Sanat – 2012

Bir önceki yazımız olan Mısırlı Ahmet ve Galata Ritimhanesi başlıklı makalemizde darbuka, darbuka eğitimi ve galata ritimhanesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *