Renal sempatik ablasyon tedavisi nedir?

Günde en az 3 ilaç içmesine rağmen tansiyon değerleri düşmeyen hastalar için yeni bir tedavi yöntemi umut ışığı oldu. ‘Renal sempatik ablasyon tedavisi’ etkisini hemen gösteriyor

Türkiye’de ortalama 1.5 milyon ilaç tedavisine dirençli yüksek tansiyon hastası var. Tansiyonu kontrol altına alınamayan bu hastalar için uygulanan yeni tedavi yöntemi umut ışığı oldu.
45 dakikada yapılan ‘renal ablasyon tedavisi’yle tansiyonun kontrol altına alındığını söyleyen Bayındır Hastanesi İçerenköy Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Timurkaynak, yüksek tansiyonun tedavisindeki gelişmeler hakkında soruları yanıtladı.

Hipertansiyon tedavisi geçici mi yoksa ömür boyu süren bir tedavi midir?
Bu, gelip geçici değil; kronik bir hastalıktır. Hipertansiyon tedavisi, eğer ikincil hipertansiyonda olduğu gibi altta yatan bir nedene bağlı değilse bir ömür sürer.
İlaçların düzenli kullanılması, muayene ve tetkik periyodlarına kesinlikle uyulması gerekir. Tedaviyi kolaylaştıran hayat tarzı değişikliği de çok önemlidir. Düzenli spor, dengeli beslenme alışkanlık haline getirilmelidir.

Neden kronikleşir?
‘Esansiyel yüksek tansiyon’ birçok faktörün bir araya gelmesiyle oluştuğundan kronik bir hastalıktır. Bu faktörlerin hepsi aslında tek bir mekanizmaya yol açıp, damarda kasılma-büzülme yaparak tansiyonu yükseltir.
Tedavide kullandıklarımızın büyük bölümü damar genişletici ilaçlardır. Ancak ‘sempatik sinir sistemi’ dediğimiz sistem de tansiyonun yükselmesinde çok etkilidir.

Erken teşhis ve tedaviyle hipertansiyon riskini ortadan kaldırmak mümkün mü?
Erken teşhis, yüksek tansiyonu daha rahat kontrol altına alabilmek için önemlidir.
Ancak bir toplum sağlığı projesi olarak baktığımızda, daha hastalık ortaya çıkmadan sağlıklı yaşam tarzıyla yetişen gençlerde yüksek tansiyon görülme sıklığı azalır.
Yani önleyici tedbirleri almak daha uygun bir yaklaşım olacaktır.

KiŞiYE ÖZEL REÇETE

Hipertansiyon tedavisi kişiden kişiye farklılık gösterir mi?
Her yüksek tansiyon hastasına aynı tedavi uygulanmaz. Kişinin, yüksek tansiyonuna eşlik eden diğer hastalıklarına bakılarak en uygun ve etkili tedavi seçeneği hayata geçirilerek hastalık kontrol altına alınır.

Bugün geçerli olan tedavi yöntemleri nelerdir?
Tansiyonun kontrol altına alınması için yaşam tarzı değişiklikleri, diyet, ilaçlar ve tüm bunların yetersiz kaldığı durumlarda renal sempatik sinir sistemi denervasyonu günümüzde uygulanan tedavi seçeneklerini oluşturuyor.

Tedavi süreci, yüksek tansiyon hangi aşamadayken başlıyor?
Hastanın tansiyonu 120/80’in üstünde ise sağlıklı yaşam tarzı değişikliğiyle tedavi süreci başlar. Eğer tansiyon 140/90’dan yüksekse o zaman ilaç tedavisi devreye girer.
İlaç tedavisinin amacı tansiyonu 140/90 değer-lerinden daha aşağıda tutmaktır.
İlaçlara rağmen hasta-nın tansiyonu 140/90’dan düşük olmuyorsa o zaman dirençli hipertansiyon durumu söz konusudur. Bu durumda ‘renal arter sempatik sinir dener-vasyonu’ tedavisi uygulanabilir.

LOKAL ANESTEZiYLE UYGULANIYOR

İlaçlarla sonuç alınamayan hipertansiyon hastaları için yeni bir umut ışığı mı var?
Evet. Yeni geliştirilen ve cerrahi olmayan bir tedavi yöntemini son 2-3 yıldır Türkiye’de de uyguluyoruz. İsmi, ‘renal sempatik ablasyon tedavisi’.
Bu tedavinin amacı, ilaçların fayda etmediği hasta gruplarında tansiyonu kontrol altına almak. Etkili ve yüz güldürücü sonuçlar elde ediliyor. Koruyucu değil, zor vakalarda kontrol edici bir tedavi seçeneğidir.

Hangi durumlarda uygulanıyor?
Bu yöntem, günde en az 3 ilaç içmesine rağmen tansiyon değerleri yüksek seyrederek büyük tansiyonu 120’nin, küçük tansiyonu ise 90’ın altına inmeyen dirençli hipertansiyon hastalarına uygulanıyor. Bu sayede hastalık kontrol altına alınıyor.
Türkiye’de ortalama 1.5 milyon dirençli hipertansiyon hastası bulunuyor.
Hipertansiyona böbrek rahatsızlıkları ve hormon dengesizlikleri neden olmamışsa bu yöntem her yaştaki hastaya uygulanabiliyor.
2-3 yıl öncesine kadar ilaçların etkisiz kaldığı noktada bir tedavi seçeneğimiz yoktu, ama artık var. Böylece olası organ kayıpları ve ölümleri daha da azaltmak mümkün oldu.

Nasıl gerçekleştiriliyor?
Bu tedavi yöntemi, girişimsel kardiyoloji uzmanı tarafından yapılıyor.
Lokal anestezi altında yaklaşık 45 dakikada tamamlanıyor. Kasıktaki atardamardan girilerek ulaşılan sağ ve sol böbreklerdeki atar damarların etrafındaki sinirler katater yardımıyla radyo frekans verilerek yakılıyor. Çünkü bu sinirler tansiyonun kontrolsüz bir şekilde yükselmesine neden oluyor. Böylece tansiyonun çok üst seviyelere çıkması önleniyor.
Operasyonun ardından hasta aynı gün taburcu oluyor.

DÜŞÜŞ HEMEN BAŞLIYOR

Hasta, sonuçları ne zaman görmeye başlıyor?
Operasyondan hemen sonra tansi-yonda düşüş başlıyor. 6 ay boyunca düşme devam ediyor. Gerekli görülürse ilaç dozu zaman içinde azaltılabiliyor.
Tabii ki operasyondan sonra hastaların yaşam tarzlarına dikkat etmeleri; istikrarlı bir şekilde ilaç kullanım periyodlarına sadık kalmaları gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Sigarayı bırakmak kilo aldırır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *