Rekabet fazlasıyla artacak!

Cep telefonu ve GSM sektörü iki yeni uygulamaya hazırlanıyor. ‘Sim kilidi’ uygulaması, 7 Eylül tarihi itibariyle sona eriyor. Yeni bir uygulamayla da operatörlerin sözleşmeli cep telefonu satışlarında abonenin vazgeçmesi halinde bütün bedelin tahsil edilmesi zorunluluğu kaldırılıyor.

‘Rekabeti artıracak’
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, tüketici mağduriyetleri nedeniyle böyle bir karar alındığını belirterek, “Bir cep telefonunu farklı operatörlerde kullanmak tüketicinin hakkı. Özellikle kampanyayla satışlarda bu uygulanıyor. Kilitsiz dönem buna son verecek. Yeni uygulama sektörde rekabeti ve kampanyaları daha da artıracak. Sektör için de çok olumlu olacak” dedi.
Acarer, 7 Eylül’den itibaren satılan cihazların bu kapsama alındığını, uygulamanın eski cihazları kapsamadığını da kaydetti. Acarer, “Operatörler sözleşmeli olarak sattıkları cihazlarda vazgeçilmesi halinde cihazın parasının tamamını alıyordu. Yeni uygulamayla bunu da düzenledik. Artık abone cihazı iade ettiğinde sadece kullandığı sürenin parasını verecek” açıklamasını da yaptı.

‘Suiistimal olmamalı’
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun ise, sim kilidinin kampanyalı cihazlarda dünya genelinde kullanılan bir uygulama olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de bunun rekabete aykırı olduğu değerlendirilerek, son verilecek bir düzenleme yapıldı. Tüketicinin yaşadığı mağduriyeti de ortadan kaldıracak” diye konuştu.
Dursun, taahhütlü cep telefonundaki değişikikle ilgili de, “Kontrattaki sorumluluklar artık kullanım süresiyle sınırlı tutuluyor. Sözleşmede şartlar yazılı olsa da çok ihtilaf yaşanıyordu. Bir düzen getirilmesi adına değişiklik yapıldı. Tüketici tarafında suistimaller olmamasını umuyoruz”değerlendirmesini yaptı.

Kilit açtırmak isteyen operatörüne başvuracak

– Cep telefonu operatörlerinin rekabet ve aboneyi
elde tutma istekleri nedeniyle dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yıllardır uygulanan ‘kilitli sim kart’ nedeniyle kilit kırma adı altında illegal bir sektör de doğmuştu.
– Sim kilidinin kalkması bu
illegal sektörü küçültecek. Artık sadece yurtdışından getirilen telefonlar kilitli olabilecek.
– 7 Eylül’den itibaren geçerli olacak uygulama, önceki kilitli telefonları kapsamıyor. Ancak operatörler sim kilitli telefonları bulunanların müşteri hizmetlerine başvurması halinde kilitlerini açacaklarını belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Atatürk Havalimanı habercisini yitirdi başlıklı makalemizde Atatürk Havalimanı, Eyüp Sultan ve Sinan Toros hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *