Rafta ihracat atağına kalktı

Gelecek yıl üretimlerinin yüzde 70’ini yurtdışına ihraç etmeyi hedeflediklerini söyleyen Kantarcı Çelik Raf Genel Müdürü Turgut Kantarcı, “Türkiye’de raf sektörü 1980’li yıllarda gelişmeye başladı. Ülkemiz bu sektörde ciddi ihracat yapan bir ülke“ diyor

Yıllar önce küçük bir raf atölyesinde üretime başlayan ve kısa sürede büyüyen Kantarcı Raf, rotayı yurtdışına çevirdi. Kantarcı Çelik Raf Genel Müdürü Turgut Kantarcı, 2014’te üretimlerinin yüzde 70’ini yurtdışına ihraç etmeyi hedeflediklerini söylüyor. Kantarcı, 1986 yılından önce küçük bir atölyede çelik raf imalatına başladıkarını anlatarak, “Daha sonra şirketleşerek kapsamlı üretime geçtik. Şirketleştikten sonra çelik raf sistemleri üzerine yoğunlaştık. Sonraları çelik raf üretiminin yanında market ve mağaza raf sistemleri üretmeye de başladık. Şimdi bunların yanında özel demir imalatı taleplerine de cevap veriyoruz” diyor.

OSB’de dev fabrika
1986 yılından bu güne kadar 8 bin 500 metrekare alan üzerine kurulan tesiste üretim yaptıklarını aktaran Kantarcı, “Geçen yıl Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 24 bin metrekarelik bir imalathaneyi bünyemize kattık. Yeni imalathaneye makina yatırımının yanında çevreye duyarlı boya üniteleri kurduk. Şimdi iki ayrı atölyede üretime devam edeceğiz” diye konuşuyor.
Turgut Kantarcı, üretimlerinin yüzde 50’sini iç piyasada yüzde 50’sini de yurtdışında pazara sunduklarını belirterek, yurtdışı ihracatlarını 2014’te yüzde 70’e çıkarmak istediklerini kaydediyor. Kantarcı, sözlerini şöyle sürdürüyor.
“Türkiye’de raf sektörü 1980’li yıllarda gelişmeye başladı. Ülkemiz bu sektörde ciddi ihracat yapan bir ülke. Bu anlamda Kayseri, İstanbul ve Bursa öne çıkıyor. Hammadde tedariğimiz ve işçilik açısından avantajlarımız var. Bu avantajlar da bizi diğer ülkelerin önüne geçiriyor. Biz de Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ihracatlarımıza devam ediyoruz. Metale bağımlı ahşap ürünler de üretiyoruz.”

Firmalar zorlanıyor
Sektördeki sorunlara da değinen Kantarcı, şunları anlatıyor: “İmalat yapmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Kalifiye eleman, enerji ve otomasyona yönelik ciddi yatırımlar yapmak zorunda kalıyoruz. Tabi her firma bu büyük yatırımların altına giremiyor. AB’ye uyum sürecindeki yasaların sanayiye dayatmasından dolayı firmalar zorlanıyor. Küçük firmalar kayboluyor. Bu durum bizim sektörde de ciddi serpilmeler yaratacaktır.”

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Nusr-Et Newyork'ta şube açıyor başlıklı makalemizde nusr-et, Nusret Gökçe ve nusret lokantası hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *