Putin’i MİT dosyası ikna edecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün, Rusya’nın ev sahipliğinde yapılacak, dünya liderlerinin katılacağı G-20 zirvesine Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) hazırladığı “kimyasal silah” özel dosyası ile gidecek.


Erdoğan, bugün, 2 gün sürecek G-20 zirvesi için Rusya’nın tarihi ve turistik şehri St. Petersburg’a gelecek. Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere zirvede görüşeceği liderlere hem Suriye hem de Türkiye’nin 2020 Olimpiyatları’nı yapması konusunda kulis yapacak. Erdoğan’ın çantasındaki konu başlıkları ve mesajları şöyle olacak:
– Erdoğan görüşmelerinde Suriye’ye kalıcı çözüm için mutlaka müdahale edilmesi gerektiği mesajı verecek. Erdoğan, Kosova’ya benzer bir operasyon talebinde bulunacak; Suriye Devlet Başkanı Esad gitmedikçe demokrasiye geçişin sağlanamayacağını vurgulayacak.

– Erdoğan, Putin ile görüşmesinde MİT’in BM’den önce hazırladığı kimyasal silah kullanımına yönelik raporu gündeme getirecek. MİT’in delillerini liderlere aktaracak olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sessiz kalınmaya devam edilirse başka ülkelerin de kimyasal silah kullanabileceğini dile getirecek.
Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konusunda yanlış yaptığını vurgulayacak.
– Türkiye’nin Suriye’deki rejimin gitmesi için elinden gelen desteği vereceği dile getirilecek.
– Erdoğan ayrıca Suriye için gönüller koalisyonu kurulabileceği mesajı da verecek.
– Erdoğan görüşeceği liderlere 2020 Olimpiyatlarının Türkiye’de yapılması için destek isteyecek. G-20 zirvesinden sonra Erdoğan, olimpiyatların nerede yapılacağına yönelik kararın verileceği Arjantin’e geçecek.

 

‘Başbakan zirveye hazırlıklı gidiyor’
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, dün, Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan Suriye Koordinasyon Kurulu Toplantısı’na katıldı. Toplantı öncesi, basına açıklamada bulunan Atalay, G20 Zirvesi’nde, Suriye konusunda işin tarafı durumundaki büyük devletlerin liderlerinin bir araya geleceğini belirterek, “Başbakanımız da bu
konuda bu zirveye hazırlıklı gidiyor” dedi. Atalay, Türkiye’de 200 bini kamplarda 500 bin Suriyeli’nin bulunduğunu belirterek, bunlar için bugüne kadar 2 milyar lira masraf yapıldığını söyledi. Atalay, Suriye’den gelen Süryani sığınmacılar için Midyat’ta ayrı bir kamp kurulduğunu belirtti.

Bir önceki yazımız olan Usta'nın Hikayesi oynadı, Erdoğan yorumladı başlıklı makalemizde beyaz tv, ertem şener ve ferda yıldırım hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *