Putin ABD’ye sert çıktı

Suriye lideri Beşar Esad’a desteğiyle bilinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair iddiaları ‘saçma’ olarak nitelendirdi. Putin bu iddiaların provokasyon amacıyla ortaya atıldığını, ABD’nin elindeki kanıtları dünyaya göstermesi gerektiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı, “Nobel Barış Ödüllü Obama’nın Suriye’ye karşı askeri müdahalenin olası kurbanlarını düşünmesi gerekir. Kimyasal veya kitle imha silahlarının kullanımıyla ilgili tavrımız nettir. Biz kesinlikle karşıyız, kimyasal silah kullanıldığı ispatlandığı takdirde biz önlemlerin alınması için konsolide kararlar almaya hazırız” dedi.

‘Saygısızlıktan başka şey değil”
Putin, “ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’ne ve müfettişlere Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığına dair belgeleri sunması gerekiyor. Eğer ABD Suriye hükümetinin kimyasal silah kullandığıyla ilgili elinde deliller olduğunu söylüyorsa o zaman BM Güvenlik Konseyine ve müfettişlere delilleri sunsun. Ellerinde olan kendilerince delilleri kimseye göstermiyorlar sır olarak tutuyorlar. Bu ortaklarına ve uluslararası faaliyetlerin katılımcılarına karşı saygısızlıktan öte bir şey değil. Delil varsa sunulacaktır, sunulmuyorsa demek ki delil yoktur” diye ekledi. “Çok yakın zamanda St. Petersburg’da G-20 zirvesi gerçekleştirilecektir. ABD Başkanı da bu zirveye katılacaktır. Şüphesiz ki bizim bir araya gelme ve konuşma olanağımız olacaktır“ diyen Putin bu görüşme sırasında Suriye hakkında da konuşulacağını belirtti. 5-6 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek zirvede Putin ile görüşecek olan Obama, ABD’nin dinleme skandalını ortaya çıkaran Edward Snowden’ın Rusya’ya sığınması nedeniyle görüşmeyi iptal etmişti. Ancak daha sonra ikilinin görüşecekleri açıklanmıştı. Obama Rusya ile ilişkilerin gerilmesinin ardından geçtiğimiz haftalarda Putin için “sınıfın arka sırasında oturan ve sıkılan bir çocuk gibi” şakasını yapmıştı. Obama, Putin ile kişisel olarak kötü bir ilişkisi olmadığını da sözlerine eklemişti. Putin’in tekrar başkan olmasının ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da kötüleştiğini vurgulayan ABD’li lider, “Sovyetler Birliği’nin dağılmasından beri iki ülke arasında gerginlik” olduğunu da belirtmişti. Eşcinsel haklarını ve eşcinsel evliliği desteklediği bilinen Obama, Rusya’nın eşcinsellere karşı negatif tavrını da eleştiriyor.

Bir önceki yazımız olan Obama Suriye pozunu verdi! başlıklı makalemizde 2013, abd ve barrack obama hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *