Polisse nasıl bir film?

2011 yapımı Polisse filminin nasıl olduğunu merak ediyor musunuz? Polisse film eleştirisini okuyarak Polisse filmi hakkında önbilgiye sahip olabilirsiniz…

Cannes’dan Jüri Özel Ödülü alarak artık dünyanın geri kalanına kanıtlaması gereken başka hiçbir şey kalmayan Polisse, kimsenin merak etmeye yeltenmeyeceği, Fransa’nın çocuk koruma bürolarının, komik olmak yerine acıklı olmasını bekleyeceğimiz iç yüzüne dikkat çekiyor. Ne var ki izleyiciyi kendi kendini gülerken yakalayıp, ağlarken de gözyaşını saklar bir ruh hâline sokuyor. Hâlihazırdaki karısıyla, eski kocasıyla, kendi milliyeti, hattâ gazetelerin üçüncü sayfalarıyla olan sorunlarını halledemeyen bir ekibin, bırak kendi haklarını, kendilerine yapılanın farkında dâhi olmayan çocukların sorunlarını hâlletmeye çalışan günlerini izliyor. Ya da başka bir deyişle; bir akıllı telefondan daha akıllı olmayan çocuklara yol gösteren yarım akıllı polisleri izliyoruz. Öğle yemeğinde muhatabı sapık bir baba, sabah kahvaltısında da konuşmayı bilmeyen mülteciler olan, bu deyim yerindeyse “sabır taşlarına” önce saygı duymamızı, sonra onları sorgulamamızı sağlıyor. Yönetmen Maiwenn’e bu da yetmiyor, gözlüklerini takıp, bu polis bürosunun içine sızan belgesel fotoğrafçısı rolünde, “biz orada olsak ne yapardık”ı gerçekleştiriyor. “Hikâyenin ne tarafını görmek isterseniz o tarafta durabilirim” diyor, “Kurtulan hayatları mı, o sırada dışarıda olup bitenleri mi fotoğraflayalım?” diye soruyor. Belki de sırf bu tercihi yapmak zorunda kalmayalım diye, “Arka Sokaklar’da önümüzdeki hafta”ya dönüşmemek adına, bitiriyor filmi. Ama biz o sırada çoktan “haftaya ne olacak”ı merak etmiş bulunuyoruz aslında.

Bir önceki yazımız olan Comvex İstanbul fuarı açıldı başlıklı makalemizde Comvex İstanbul fuarı, hafif ticari araç ve Ticari araş fuarı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *