Polislere yeni elektroşok cihazı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü’nde görevli polislere 3 günlük eğitimin ardından elektroşok silahı dağıtıldı. 7 metreye kadar etkili silahlar başta kadına şiddet uygulayanlar olmak üzere birçok suçluya karşı kullanılacak. Silahların en büyük özelliği hedefteki kişiyi 10 saniye sersemletmesi kalp hastaları dahil kimseyi öldürmemesi.
Polislerin uğradığı saldırılar ve karşı karşıya kaldığı zor durumlarda kullanması için Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne 20 adet elektroşok silahı gönderildi.

7 metreye kadar etkili
Silahları kullanacak olan Önleyici Hizmetler Şube Müdürlüğü personelinden 54 kişiye eğitim verildi. 3 gün süren eğitimde polislere silahları yakındaki ve uzaktaki hedeflerine karşı nasıl kullanacağı öğretildi. Şu anda sınırlı sayıda olan silahlar ekipler tarafından bugünden itibaren kullanılmaya başlanıyor. Yetkililer, silahların özellikle kadına şiddet olayları, rehin alma olayları, polise mukavemet, intihar gibi başlıca olaylarda kullanılacağını belirtti. Kullanımı kolay olan silahlar 7 metreye kadar etkili.
Polis, hedefteki kişiyi uyardıktan sonra lazerle şüphelinin üzerinde ateş edeceği yeri belirliyor. Ateş edilecek noktanın 10 cm üstü ve altında boşluk olmaması gerekiyor. Boşluk olması durumunda silahın suçluya bir etkisi olmuyor.
Tetiğe bastığında ise suçlu aldığı şok dalgalarıyla 10 saniye boyunca sersemleşiyor.
Silahın kalp hastaları dahil kimseyi öldürmediği sadece sersemlettiği belirtildi. Silahlara takılan bir kameranın ise olay sırasında olan biten herşeyi kaydettiği bildirildi.

Silahın genel özellikleri şöyle:

* Elektroşok silahları 7 metreye kadar etkili
* Hedef seçtiği kişiyi şok dalgalarıyla 10 saniye sersemletiyor
* Sudaki insan dahil hiç kimseye karşı öldürücü özelliği yok
* Bir kişiye 24 saat içinde 3 kezden fazla kullanıldığında zarar verebilir
* Silahın üzerindeki kamera sayesinde atış anı kaydediliyor
* Kamera bir saate kadar kayıt yapabiliyor
* Silah elektrikle şarj oluyor

Kişi başına düşen polis sayısında dünya 2.’siyiz

ABD merkezli haber kuruluşu Bloomberg, dünyanın kişi başına en çok polis düşen ülkelerinin listesini yayınladı.
Buna göre Türkiye, Rusya’nın ardından ikinci sırada konumlanırken, sıralamada üçüncü olarak İtalya yer alıyor. Rusya’nın, ikinci sırada yer alan Türkiye’den yüzde 20 oranında daha çok polis memuruna sahip olması ise dikkat çekici. 52 ülkenin yer aldığı listede her 100 bin kişiye düşen polis sayısına göre ilk beşte yer alan ülkeler şöyle:
1. Rusya 564.6
2. Türkiye 474.8
3. İtalya 467.2
4. Portekiz 454.2
5. Hong Kong 450.7
Her 100 bin kişiye en az polis sayısının düştüğü ve listenin sonunda yer alan beş ülke ise şöyle:
49. Hindistan 127.2
50. Uganda 113.8
51. Kenya 100.2
52. Macaristan 88.6
53. Gine 52.4

 

Bir önceki yazımız olan 'Ali İsmail Korkmaz'ı ilaç öldürdü' başlıklı makalemizde Adli Tıp, ali ismail korkmaz ve Ali İsmail Korkmaz otopsi raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *