Polisin çoğu Altın Şafak yandaşı

Yunanistan’da ırkçılık karşıtı rap şarkıcısı Pavlos Fyssas’ın öldürülmesinin ardından cinayetle ilişkili olduğu düşünülen aşırı sağcı parti Altın Şafak’a bağlanan diğer saldırılar da sorgulanmaya başladı. Yaklaşık yirmi yıldır görülse de son üç yılda göçmenler, anarşistler, solcular ve homoseksüellere karşı düzenlenen saldırılar artış göstermişti. Yunanistan’da ırkçılık ve neo-Nazizm’in yükselişine ve etkin bir mücadele yürütülememesine gösterilen sebepler arasında polisin Altın Şafak’a destek vermesi ve kamu kurumlarındaki milliyetçi kadrolaşma gösteriliyor.
Yunan gazeteci Christos Syllas, “Altın Şafak’la ilgili düzenlenen bir operasyon sırasında polisin Altın Şafak’la yozlaşmış bir ilişkisi olduğuna dair hükümetin resmi bir beyanı var. Polis, Altın Şafak’ı destekliyor ve partiyle işbirliği yapıyor. Birçok üst düzey polis, parti üyelerine ne zaman saldırı düzenleyebileceklerine dair bilgi veriyor” diyor. Syllas, ordu ve Altın Şafak arasında güçlü bir bağ olduğuna dair birçok kanıt olduğuna da değiniyor: “2008’deki gösterilerin ardından yeni bir çevik kuvvet polis gücü oluşturulmaya karar verildi. Buna göre çevik kuvvet polislerinin 2009’dan sonra göreve başlayanlarının yüzde 70’i ordudan geliyor ve Altın Şafak’la ilişkililer.”
Polis oy verdi
Boğaziçi Üniversitesi’nin Yunan öğretim görevlisi Giorgos Kazantzidis, polisin yüzde 50-60’ının Altın Şafak’a oy verdiğini ortaya koyuyor. Parlamentonun en büyük ikinci partisi olan sol koalisyon SIRIZA milletvekili Vasiliki Katrivanou, “Altın Şafak eylemlerine polisin katılmasından, polisin partiyle ilgili şikâyette bulunmak isteyenlerin başvurularını kabul etmemesinden, polisle Altın Şafak arasında bir ilişki olduğunu biliyoruz” açıklamasında bulunuyor. Katrivanou, polisin faşizm karşıtı göstericilere işkence uyguladığını da ortaya koyuyor.
Katrivanou’ya göre partiyi kapatmak çare değil. “İnsanların umutsuzluğunu, eğitim ve sağlık sisteminin çöküşünü kullanan” Altın Şafak sempatizanları, hükümet, polis ve kamu kurumlarından ayrıştırılmalı. Kamu düzeni ve sivil savunmadan sorumlu Yunan bakan Nikos Dendias, Altın Şafak soruşturmasını yürüten polisin normal birimden farklı olduğunu belirtti. Altın Şafak’ın polise sızdığı için terörle mücadele biriminin soruşturmayı yürütmesinin işe yarayıp yaramadığı ileride anlaşılacak. Yunan gazeteci Syllas da Altın Şafak’ı kapatmanın iyi bir yöntem olmadığını düşünenlerden. Syllas, şarkıcı Fyssas’ın ölümünden sonra Altın Şafak’ın destek kaybedip kaybetmediğini görmek için “Beklemeli” diyor: “Altın Şafak kahraman mı olacak, güç mü kaybedecek göreceğiz.”

‘14 yaşındaki çocuğa bile saldırdılar’
Dünya Doktorları’nın Yunanistan’daki başkanı olan Nikitas Kanakis, saldırıya uğradıkları için merkezlerine gelen çoğu kişinin fakir göçmenler olduğunu söylüyor. “Birçok saldırıda kurbanlar Asya, Afganistan, Pakistan’dan gelen Müslüman göçmenlerÖ Geceleri çöp toplayarak çalışan kişiler… Saldırılar, Altın Şafak’ın destek bulduğu yoksul mahallelerde gerçekleşiyor. Saldırganlar bıçak, beysbol sopası ve cop kullanıyor” diyen Kanakis saldırılar arttı mı yoksa kurbanlar cesaret buldukları için başlarına geleni daha çok mu anlatıyor emin değil.
14 yaşındaki bir çocuğa bile kırık bira şişesiyle saldırıldığını aktaran Yunan doktor, merkeze tedavi olmak için yüzlerce kişinin geldiğini söylüyor. “Babası gözlerini kaybeden bir çocuğa ne istiyorsun diye sorduğumuzda ‘Geceleri yok olmak istiyorum’ dedi. Belgesi olmayan göçmenler polise gidemiyor.
Yasal göçmenler bile şikâyette bulunmak için 100 euro ödemek zorundalar” diyen Kanakis’e göre Yunanistan’da “korku atmosferi” var. Polisin göçmenlere yardımcı olmadığını vurgulayan Kanakis, saldırıya uğrayanların karakollardan atıldığını ve tutuklanmakla tehdit edildiğini söylüyor.
Kanakis Yunan vatandaşlarının ekonomik krizden doğan çaresizlikleriyle mücadele etmenin gerektiğini vurguluyor: “Siyasi partiler sadece şiddeti değil, nefret söylemini bile kabul etmediklerine dair bir açıklamada bulunmalı.
Altın Şafak’a destek veren yoksul vatandaşlara bunu tersine çevirmek için maddi destek vermeli. Çünkü faşist gruplar onlara yardımcı olarak militanlar yaratıyor. Faşist hareket yoksul kesimlere derin kökler saldı. Faşizm insanları ümitsiz anlarında yakalıyor.”

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *