Polise havai fişekle karşılık verdiler!

100.Yıl Mahallesi, semt pazarı ve ODTÜ kampusundaki eylemlerde çöp kovalarından siper yapan eylemciler polisin gaz bombalı müdahalesine havai fişek atarak karşılık verdi

ODTÜ Ormanı’ndan geçirilmesi planlanan yolu protesto eden mahalle sakinleri ve ODTÜ öğrencileri önceki gece yol inşaatına yürümek istedi. Sosyal medya üzerinden örgütlenen mahalle sakinleri ve öğrenciler akşam saatlerinde 100. Yıl Semt Pazarı önünde toplanmaya başladı. Semt pazarı önünde toplanan grup mahalle içinde bir süre sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Bu sırada ODTÜ kampusu içinde toplanan bir başka grup ise şantiye alanına girmeye çalıştı. Şantiye alanını çembere alan Çevik Kuvvet ekipleri eylemci gruba gaz bombası, plastik mermi ve basınçlı suyla müdahale etti. Polis müdahalesi sonrası ODTÜ kampusuna geri çekilen eylemciler, polise taş ve havai fişek atarak karşılık verdi. ODTÜ A4 kapısı önünde inşaat alanından getirdikleri taş ve moloz parçalarıyla barikat kuran öğrenciler burada slogan atmaya devam etti.

Polis panik yaşadı
Bir grup kalkanlı Çevik Kuvvet polisi barikattaki eylemcilere yaklaşarak, “Gelin bir şey yapmayacağız. Sadece fotoğraf çekeceğiz” demesi eylemciler arasında gülüşmelere neden oldu. Müdahale sırasında ilginç görüntüler de yaşandı. Çevik Kuvvet polisleri kalkanları kendilerine siper yaparak göstericilere yakın mesafeden gaz bombası atarken, eylemciler de çöp kovalarını kendilerine siper yaparak polise taş atmayı sürdürdü.
Yol üzerinde bulunan aydınlatma direkleri öğrenciler tarafından şalterleri indirilerek söndürüldü. Müdahale boyunca göstericilerin üzerinde uçuş yapan polis helikopterinin eylemcilerin yerlerini havadan belirleyerek Çevik Kuvvet amirlerine telsizle bildirdiği öğrenildi. Polis müdahalesi sırasında eyemcilerin havai fişekle karşılık vermesi üzerine ODTÜ A4 girişi önünde bulunan Çevik Kuvvet polisleri kısa süreli panik yaşadı.

‘Bu eylem kanunsuzdur’
100. Yıl Mahallesi içinde slogan atan grup, ODTÜ A4 girişinde toplanan gruba müdahale edildiği haberi üzerine, şantiye alanına önündeki caddeyi trafiğe kapattı. Polisin, “Yaptığınız eylem kanunsuzdur. Dağılmazsanız müdahale edeceğiz anonsuna eylemciler, “Sizin yaptığınız iş kanunsuzdur. Dağılmazsanız biz size müdahale edeceğiz” diye karşılık verdi. Grubun dağılmaması üzerine TOMA ve zırhlı araçlar gruba müdahale etti. Müdahale sonrası eylemciler ara sokaklara dağılırken bir TOMA’nın arıza yaptığı görüldü. Polis ve göstericiler arasında kovalamaca gece geç saatlere kadar sürdü.

Bir önceki yazımız olan Gezi Parkı eylemine katılan öğretmenlere soruşturma başlıklı makalemizde gezi parkı, gezi parkı olayları ve meb hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *