PKK’nın siyasallaşması yasal zemine bağlı

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, PKK’nın sadece silahlı militanlardan oluşmadığını, daha kapsamlı bir örgüt olduğunu belirterek, yasal zemin hazırlandığı takdirde örgütün siyasal zemine geçebileceğini söyledi

Kışanak, geri çekilme sürecinde örgüte katılımın arttığına ilişkin haberleri ise doğruladı. PKK’nın Türkiye topraklarından geri çekilmeyi durdurma kararını Amerika’nın Sesi radyosuna değerlendiren Kışanak, sürecin Kürt tarafının gayretiyle ilerletilmeye çalışıldığını ileri sürdü.
Son 2-3 aydır çözüm sürecinde ciddi bir gerilim yaşandığını belirten Kışanak, PKK’nın geri çekilmeyi durdurduğuna dair açıklamasının ise Başbakan’ın tavır ve söylemlerini sertleştirmesinin neden olduğunu söyledi.
Erdoğan’ın PKK’nın sadece yüzde 20’sinin çekildiği açıklamasını Kürt vatandaşlara şantaj olarak değerlendiren Kışanak, örgütün geri çekilmesini denetleyecek bağımsız bir izleme kurulu oluşturulması taleplerinin de hükümet tarafından dikkate alınmadığını söyledi.

“Katılım arttı”
Kışanak, örgüte katılımın arttığına ilişkin haberlerin doğru olduğunu ve gerekli yasal zemin hazırlandığı takdirde örgütün siyasal zemine geçmesinin de mümkün olabileceğini belirtti. Kışanak, Abdullah Öcalan’ın örgüt üzerinde kontrolünün azaldığı ve örgütte bölünmeler yaşandığı yolundaki iddiaların ise asılsız olduğunu aktardı.
Kışanak, ocaktan itibaren seçim sürecine girileceği için müzakere süreci ve Kürtler’in beklentilerini karşılayacak demokratikleşme adımlarını atmak için zamanın daraldığını, açılımın yerel seçimler sonrasına kalmasının da sürece olan inancı sarsacağını kaydetti.

Bir önceki yazımız olan Can Dündar hangi gazetede yazacak? başlıklı makalemizde birgün, can dündar ve can dündar cumhuriyet hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *