PKK’lılar kaçmak için kazı yapmış

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nden, 4’ü hükümlü, 14’ü tutuklu 18 PKK’lının firarının altından büyük ihmal çıktı. Firar için yaklaşık 1 yıldır çalışan PKK’lıların, tünel kazım işine çatal ve kaşıkla başladığı öğrenildi. PKK’lılar, kazdıkları tünelden çıkan toprakları koğuşlardaki tuvaletlerde eritmeye çalıştı. Ancak topraklar, cezaevi önündeki rögarları tıkadı. Cezaevi idaresi, yıl içinde 3-4 kez belediyeden vidanjör çağırarak, tıkanan rögarları açtırdı, ancak hazırlığı farkedemedi. 75 metre uzunluğa ulaşan tünelin ucu, geceyarısı jandarmanın tel örgülerini bir metre kadar geçti. 18 kişi, karanlıktan ve jandarmanın dalgınlığından faydalanarak, kayıplara karıştı.

18 PKK’lının ismi var
Firar ise sabah sayımında ortaya çıktı. Firar edenler arasında, terör örgütü adına Diyarbakır ve Bingöl’de ses getiren silahlı ve bombalı eylemleri gerçekleştirenler de bulunurken, Diyarbakır’da 2008’de bir dershanenin önüne bırakılan bombanın patlaması sonucu Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat’ın oğlunun da hayatını kaybettiği olayın faillerinden Ozan Alpkaya da kaçtı. Eronat, gelişme karşısında yorum yapmaktan kaçındı. Firar olayına ilişkin hem adli hem idari soruşturma başlatıldı. İdari soruşturmada PKK’lıların cezaevi içinden destek alıp almadığı konusunun da araştırıldığı öğrenildi.
Firar eden 18 kişinin büyük bir bölümünün ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olan veya aynı ceza istemiyle yargılanan isimler olması dikkati çekti. Bu isimlerin büyük bölümünün Abdullah Öcalan için yapılan açlık grevlerine de katıldığı belirlendi.
Bingöl M Tipi Cezaevi’nden firar adan 18 PKK’lının isimleri şöyle: “Baran Günana (Kars), Selami Kızıl (Mardin), Diren Yaşa (Diyarbakır), Veli Taşkıran (Diyarbakır), Şeref Gülen (Diyarbakır), Ahmet Oyunlu (Diyarbakır), Ramazan Benice (Diyarbakır), Rıdvan İpek (Diyarbakır), Ali Nergis (Diyarbakır), Devrim Kavak (Batman), Diyar Kaydu (Diyarbakır), Ekrem Taş (Bingöl), Hüseyin Barsak (Siirt), İbrahim Engin (Diyarbakır), Emrah Ubiç (Kars), Cemil Doster (Diyarbakır), Osman Kılıç (Bingöl), Ozan Alpkaya (Mardin).”
Firarilerden Ali Nergis ve Ramazan Yenice’nin, Diyarbakır’da Ali Gaffar Okan Polis Meslek Yüksekokulu servisine yönelik silahlı saldırının faillerinden olduğu anlaşıldı. Saldırı sonucu 4’ü polis 5 kişi şehit olurken, 18 polis de yaralanmıştı. Nergiz ve Yenice, “anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmek ve adam öldürmek” suçlarından 31 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor. Devrim Kavak’ın, geçen yıl Avusturya’da intihar eden Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ve Demokratik Halk Partisi’nin (DEHAP) kurucu üyelerinden Cemal Kavak’ın oğlu olduğu belirtildi. Kavak, 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyordu. Ahmet Oyunlu’nun ise PKK’ya cephanelik taşıdığı gerekçesiyle 19 yıla mahkum edildiği öğrenildi. Diren Yaşa, Aralık 2012’de 9 PKK’lının öldürüldüğü Bingöl’ün Ilıcalar bölgesinde yaşanan çatışmadan yaralı kurtuldu. Yaşa, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmek suçundan ömür boyu hapisle yargılanıyordu.

PKK’nın bombacısı
PKK’nın bombacısı olarak bilinen “Doktor Orhan” kod adlı Hüseyin Barsak, PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarında eğitim aldı.
Diyarbakır’da 3 askerin şehit olduğu, 9 asker ile bir vatandaşın yaralandığı bombalı ve silahlı eylemlere katıldı.
Diyarbakır’da 2010’da bomba yapımında kullanılmak üzere hazırlanan çok sayıda patlayıcıyla birlikte yakalandı. Cemil Doster, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Bahtiyar Aydın Kışlası’na roketli ve uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açan PKK’lıları kendi aracıyla taşıyıp yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle yakalandı. Doster’in aracında 1 tabanca, 200 dolar, 3 bin 240 lira para, yüzde 33 azot içeren 50 kilo amonyum nitrat ve 13 çuval patates ele geçirildi. Doster, anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm oldu.

 

Buradan çıktılar

 

Cezavenin kapasitesi 325 kişi
Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Bingöl il merkezi Kaleönü Mahallesi Muş karayolunun 10. km’sinde bulunuyor. 30 bin 250 metrekare alan üzerine kurulan cezaevinin inşaası 1990’da tamamlandı. Alan içinde ceza infaz kurumu ana binası, ana hismit binası bitişiğinde Jandarma Bölük Komutanlığı, ziyaretçi kayıt kabul binası bulunuyor. Cezaevi ana binası A ve B blok olmak üzere toplam 2 bloktan oluşuyor. Her blokta 3 koridor var ve toplam 45 oda bulunuyor. Kurum içinde konferans salonu, revir, derslik, bilgisayar sınıfı, kütüphane, terzihane ve kuaför salonu bulunuyor. Cezaevinin kapasitesi kısa süre önce 260’dan 325’e çıkarıldı. Cezaevinin bir bölümü de yüksek güvenlikli ceza infaz kurumu statüsünde bulunuyor. Cezaevinde bir müdür, üç müdür yardımcısı, 12’si başmemur olmak üzere toplam 103 infaz koruma memuru görev yapıyor.

M Tipi Ceza İnfaz Kurumları
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumları, iki katlı koğuş sistemine göre inşa edildi. İki katlı bina daha sonra oda sistemine dönüştürülerek, 4, 6, 8, 10 kişilik odalar elde edildi. Her odanın havalandırması var. Cezaevinde alt katlar yemekhane, üst kısımlar yatakhane olarak kullanılmaktadır. Kadınlar ve çocuklar için müstakil bölümler mevcut. Kurumda tam teşkilatlı mutfak, soğuk hava deposu özel ziyaretçi yeri, mescit, konferans salonu, hamamı, berber, bulaşık ve çamaşırhanesiyle iş atölyeleri mevcut olup ayrıca 6 disiplin hücresi bulunmakta ve bina kalorifer ile ısıtılmaktadır.

 

Sadullah Ergin: Koğuşların birisinden tünel kazmışlar
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, dün Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni gezmek için geldiği sırada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergin, firarın sabah sayımında ortaya çıktığını, 14’ü tutuklu, 4’ü hükümlü 18 kişinin firar ettiğine dair verinin ellerine ulaştığını açıkladı. Firarın koğuşlardan birinin içinden tünel kazılarak gerçekleştiğini bildiren Ergin, konuyla ilgili incelemelerin devam ettiğini, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü ve beraberindeki heyetin bölgeye gittiğini söyledi. Tünelin nasıl fark edilmediğine ilişkin soruya “Tüm bunlar değerlendirilecektir. Birtakım sorular var bunların aydınlanması için incelemeler derhal başlatılmıştır” yanıtını veren Ergin, firarilerin terör örgütü mensubiyetiyle yargılanan kişiler olduğunu vurguladı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, firar olayını twitter hesabından değerlendirdi. Demirtaş, “Acaba ayakkabılarıyla mı girdiler tünele?” diye yazdı.

18 mahkûm karanlıktan ve jandarmanın dalgınlığından faydalanarak kayıplara karıştı.

Geçen yıl durumu uyaran memur sürgün edildi
Bingöl M Tipi Cezaevi’nde infaz koruma memuru olan M.Y.’nin 2012’de hem cezaevi yönetimi, hem Adalet Bakanlığı hem de Başbakanlık’ı uyararak, “cezaevi müdürünün korktuğu için PKK-KCK’lı mahkumlara ayrıcalık tanıdığı” yönünde başvuru yaptığı belirlendi. Bunun üzerine Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı soruşturma sonucu “terör örgütü mensuplarına ayrıcalık tanınmadığı” sonucuna ulaşılarak dosyanın kapatıldığı, şikayette bulunan M.Y.’nin ise Kastamonu’ya tayin edildiği öğrenildi. M.Y. adlı ceza infaz koruma memuru, Bingöl M Tipi Cezaevi’nde çalışırken yönetimin PKK-KCK örgüt üyelerine ayrıcalık tanıdığını iddia etti. Durumu önce Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne, Adalet Bakanlığı’na ve Başbakanlık’a birer dilekçe yazarak bildirdi. M.Y. dilekçelerinde cezaevinde terör örgütüne üye olmak suçundan yatan hükümlü ve tutuklulara kurum idarecileri tarafından ayrıcalık tanındığını belirtti. Başbakanlık da Adalet Bakanlığı’na durumu iletti. Adalet Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde M.Y.’nin başvurusu doğrultusunda Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı “görevi kötüye kullanmak” suçundan 07 Kasım 2012’de soruşturma başlattı.

ÖNDER YILMAZ Ankara

Bir önceki yazımız olan Elena Radchikova cinayetinin sır perdesi başlıklı makalemizde Elena Radchikova, Elena Radchikova cinayeti ve ERASMUS hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *