Piyasalar FED’in kararını bekledi

Piyasalar, akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (FED) açıklamalarını sakin bekledi. Dolar, 1.99-2.00 TL aralığında işlem görürken, BIST endeksi yatay bir seyir izledi.

Analistler, FED’in bu hafta yapacağı toplantıda aylık tahvil alımlarını 10 milyar dolar azaltmaya başlayacağını açıklamasını bekleniyor.
Önceki gün TCMB’nin açık bir şekilde FED’in kararlarını bekleyen bir metin açıkladığını belirten HSBC Stratejisti Fatih Keresteci, “Summers’ın FED başkan adaylığından çekilmesinin ardından FED’in daha yumuşak bir çıkış stratejisi izleyeceğini düşünen küresel mali piyasalar pazartesi günü başlattığı iyimser fiyatlamayı sürdürdü. FED kararını bekleyen piyasalar sakin ve yatay bir seyir izledi” diye konuştu.

Açıklamalar önemli olacak
TCMB’nin önceki günkü PPK açıklamaları öncesi gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışan dolar/TL bankanın TL’yi değerlendirecek bir adım açıklamaması sonrası yükseldi. Önceki gün 2.0070 seviyene kadar çıkan dolar/TL, dün 1.99-2.00 aralığında işlem gördü.
FED’in tahvil alımlarını yavaş bir biçimde azaltmasının borsaya destek sağlarken doları olumsuz etkilemesi bekleniyor. FED’in tahvil alımlarını azaltmada daha agresif bir yaklaşım sergilemesi halinde ise daha büyük bir tepki doğabileceği çünkü bu durumun, piyasaların faiz oranlarının da yakın zamanda yükselmesi olasılığını fiyatlandırmasına yol açacağı belirtiliyor. Bunun ise özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha çok hissedilebileceği görüşü hakim.
Çok sayıda yatırımcı FED Başkanı Ben Bernanke’nin halen aylık 85 milyar dolar seviyesinde olan tahvil alımlarının, 10 milyar dolar azaltılarak 75 milyar dolara çekildiği ve faizlerin bulunduğu sıfıra yakın seviyede tutulduğu yönünde karar açıklamasını bekliyor.

Bir önceki yazımız olan Domino’s Pizza'nın yeni ürünü Konyalım başlıklı makalemizde Dominos Pizza, Dominos Pizza Konyalım ve Dominos yöresel lezzetler hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *