Pink Floyd Anisina şarkısını Türkçe söyleyecek

Türkiyeli Pink Floyd hayranlarını ilginç bir sürpriz bekliyor. Grubun 7 Kasım tarihinde raflarda yerini alacak 15. stüdyo albümü ‘The Endless River’ın 18 şarkılık listesinde, ‘Anisina’ adlı bir parça yer alıyor.

Türkiye’deki Pink Floyd hayranlarını bir araya getiren pinkfloydturk.net sitesinden bir kullanıcı, Twitter’da grubun gitaristi David Gilmour’ın albüme katkısı olan eşi, yazar Polly Samson’a şarkının isminin gerçekten ‘anısına’ anlamında kullanılıp kullanılmadığını sordu ve Samson‘dan “Evet” yanıtını aldı. Şarkının isminin Türkçe olduğu, albümün dağıtımcısı EMI Türkiye tarafından da onaylandı. ‘Anisina’, yine ‘The Endless River’da yer alan Fransızca başlıklı ‘Allons-y’ ile birlikte, grubun 47 yıllık tarihindeki İngilizce isme sahip olmayan ilk iki şarkıdan biri.

‘The Endless River’, büyük ölçüde grubun 2004 yılında hayatını kaybeden üyesi Richard Wright’ın ‘90’ların ortalarında yarattığı demoların, David Gilmour ve Nick Mason tarafından yenilenmiş hallerinden oluşuyor. Albüm bu anlamda hem Wright’ın jübilesi, hem de müzisyene bir veda niteliği taşıyor. Polly Samson’ın sözlerini yazdığı ‘Louder Than Words’ dışında tamamen enstrümantal çalışmalardan oluşan albümde ‘Anisina’nın isminin niye Türkçe olduğu ve bu ismin kim tarafından verildiği ise henüz gizemini koruyor. Pink Floyd’un uzun kariyerinde Türkiye’de konser vermemiş olması da ilginç bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

Bir önceki yazımız olan Lagerfeld defilesinde Feminizm mesajları başlıklı makalemizde defile, Feminizm ve Karl Lagerfeld hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *