Pilotları vurduk!

Türk uçaklarının Suriye sınırının öte yanına düşürdüğü helikopterin pilotları paraşütle atlayıp sağ kurtuluyordu ki… Bizim o bölgedeki müttefiklerimiz yetişip ikisini de öldürdüler. Kurşunlar sıkılırken duyulan “Allahü Ekber” sesleri öldürenlerin muhtemelen El Kaide veya benzeri örgütlerin militanları olduğunu gösteriyordu. Harika müttefik seçmişiz. Gerçi Viyana sözleşmesinden, harp esirleriyle ilgili uluslararası kurallardan falan haberleri yok ama olsun… Birlikte Beşar Esad’ı koltuktan düşürecek, onları iktidar yapacak ve Suriye halkını özgürlüğe kavuşturacağız inşallah…
Helikopterin düşürülmesi Türkiye’de de belli bir sevinç yarattı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sevincini şöyle dile getirdi:
“Kimse bir daha Türkiye’nin sınırlarını ihlal etme cüretini gösteremeyecektir.”
Oysa daha geçenlerde Şanlıurfa Valisi:
“Sınırımızı kontrol edemiyoruz” diye açıklama yapmıştı… Suriye sınırından giren çıkan belli değilken… Bu olayın cesaretleri kırması ilginç olacak tabii…
ABD ile Rusya, Suriye’de kimyasal silahları denetime almak için uğraşırken iç savaş bütün hızıyla sürüyor… Biz de giderek o savaşın içine biraz daha gömülüyoruz… Esad’ı devirme hayali şimdiye kadar 100’e yakın yurttaşımızın hayatına mal oldu.
Bundan sonrası daha da karmaşık görünüyor.

 

 

Öğretim ilkeleri…
İktidarın eğitimdeki bazı yeni uygulamaları ve bunların sonuçları hakkında Eğitim İş Sendikası Başkanı Veli Demir diyor ki:
– Hiçbir bilimsel araştırma ve planlama yapılmadan genel liselerin kapatılarak Anadolu ve Meslek liselerine dönüştürülmesi sonucu açıkta kalan 600 bin öğrenci, Bakanlık tarafından zorunlu olarak imam hatip ve meslek liseleri ile açık liseye yönlendirildi.
– Ortaöğretim Yönetmeliği’nden “Atatürk ilke ve devrimleri” çıkarılmış, lisede okuyan öğrencilerin evlendikleri zaman açık liseye kayıtlarının yapılacağı belirtilerek çocuk yaşta evlenme bizzat Bakanlık tarafından teşvik edilmiştir.
– Bir diğer düzenlemeyle İmam Hatip Lisesi (İHL) öğretmenlerine mahalleleri gezerek dini konularda halkın bilgilendirilmesi görevi verilmiştir. Bu düzenlemeyi okullarda ibadethane açılmasını öngören madde ile birlikte değerlendirirsek İHL öğretmenlerine AKP’nin deyimiyle “mele” yetkisi verilmektedir. Madde kapsamına dahil olan öğretmenler, devlet memuru olarak cemaat ve tarikat adına çalışma yapacaklar, kamu kaynaklarıyla tarikatlara hizmet edeceklerdir.
– Yurtdışında okuyan öğrencilere, Türkiye’de sınavla öğrenci alan okullara sınavsız geçiş hakkı verilerek yurtdışındaki cemaat okullarına YÖK’ten sonra MEB de kapılarını sonuna kadar açmıştır. Adalet ilkesi çiğnenmiştir.

 

Ankara
CHP’den bir grup milletvekili önceki akşam Çankaya’da bir restoranda bir araya geldi. Konu, Ankara belediye başkan adaylığıydı… Olası isimler masaya yatırıldı ve sonuçta Muharrem İnce’nin adı üzerinde anlaşma sağlandı. Varılan sonuç gece saat 23.00 sularında telefonla Muharrem İnce’ye bildirilerek cevabı soruldu:
– Ben kendiliğimden adayım demem ama görev verilirse görevden kaçmam, dedi İnce…
Bunun üzerine Grup Başkanvekili Engin Altay, konuyu Genel Başkan’a aktarmakla görevlendirildi. Böylece İnce de aday adayları arasına girdi.

 

Yassıada imara açılıyormuş. AKP Yassıada’nın “siyasi rantını” yedi, sıra “toprak rantında”…
* * *
AKP Milletvekili Akbulut: Engellileri adam yerine koyduk, demiş.
Bakalım onlar da sizi adam yerine koyup yanıt
verecek mi?
Akif Kökçe

 

Sarıgül
Mustafa Sarıgül Habertürk’e verdiği demecin bir yerinde şöyle diyor:
“Ben olsam çözüm sürecini 15 günde bitiririm.”
30 yıldır bitirilemeyen Kürt sorununu 15 günde bitirmek! Hayali bile cihan değer de… Nasıl olacak, nasıl bitirecek? Formülü nedir? Formülü şimdi söylese olmaz mı? İlla iktidar, dolayısıyla başbakan olması mı şart? O zaman daha aylarca, yıllarca bekleyecek miyiz? Ne ızdırap bu?

 

Silah
Uçakta yanınızda tabancalı bir adam oturuyorsa endişe etmeyin!
Kırklareli CHP Milletvekil Turgut Dibek, İçişleri Bakanlığı’na sordu:
– THY’nin yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarında bazı bakan ve milletvekili korumalarının silahları ile uçağa alındığı doğru mudur?
Cevap:
– Üst düzey görevlilere refakat eden koruma görevlilerinin silahlarıyla uçağa binmelerine müsaade edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Concordia ayağa kalktı! başlıklı makalemizde Concordia, Costa Concordia ve gemi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *