Philips Anıtkabir’i ışıklandırmak istiyor

Boğaziçi Köprüsü’nün aydınlatmasına imza atmasıyla dikkat çeken Philips, Anıtkabir’in aydınlatmasını yenilemek istiyor. Ancak, bunun için ihale açılması gerekiyor. Boğaz Köprüleri dışında Philips’in imza attığı aydınlatma projeleri arasında Kuleli Askeri Lisesi, Ankara Gençlik Parkı, Ankara Protokol Yolu, İzmir Saat Kulesi de bulunuyor.
Philips Paris’teki Eyfel Kulesi’nden, Londra’daki Big Ben’e, Atina’daki Akropolis’ten Berlin’deki Reichstag’a kadar dünya çapında birçok şehir simgesini de aydınlatıyor.
Philips’in 13 şehirde 1.250’den fazla kişiyle yaptırdığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de yüzde 94’lük bir kesim, aydınlatmanın şehri güzelleştirdiğini düşünüyor.
Araştırmaya katılanların yüzde 96’sı aydınlatmanın trafik kazalarını azalttığına, yüzde 95’i yaşam kalitesini artırdığına, yüzde 94’ü ise yerel ekonomiyi canlandıracağına inanıyor.

Faturada tasarruf
Philips Türkiye CEO’su Göktuğ Gür, Türkiye’de yol aydınlatmalarında yeni sistem LED armatürler kullanıldığında enerji faturalarında yüzde 60’a varan oranlarda azalma görüleceğine dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:
“Türkiye, sokak ve cadde aydınlatmasına her yıl 1.2 ile 1.5 milyar TL fatura ödüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yüzde 40’lık tasarrufla kendini finanse edecek bir modelle sokak lambalarının LED’e dönüştürülmesini planlıyor.
Biz de Bakanlığın bu planı dahilinde, Ankara İnönü Bulvarı’nda yer alan Protokol Yolu’nda pilot uygulama yaptık. Eski armatürlerin sayısını yarıdan fazla azaltıp, LED armatür ve aydınlatma kontrol sistemi ile değiştirdik. Böylece, yol aydınlatmasında yüzde 40’ın üzerinde enerji tasarrufu sağladık.”

 

16.7 milyon renk elde edebiliyor
– Tarihi bina aydınlatmasında amber rengi kullanılıyor.
– Aydınlatmayı 16.7 milyon renkle yapabiliyor.
– Şirketin global cirosu 2012’de 24.8 milyar euro. Cironun yüzde 45’i yeşil ürünlerden geldi. Türkiye’de ise bu rakam yüzde 52 oldu.
– Philips’in 2 yıl içinde ‘yaşamı iyileştirme’, ‘enerji verimliliği’ ve ‘materyaller’ alanlarında üç ana inovasyon odağı var.

Bir önceki yazımız olan Cigna Emeklilik Finans Bank'tan sonra hedef büyüttü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *