Peugeot 308’in özellikleri

Fransız üretici Peugeot, yeni model atağını bu kez orta sınıfta sürdürüyor. Geçen ay Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan ve tamamen yenilenirken ilk kez ismi değiştirilmeyen Peugeot 308, 2014 yılının başlarında Türkiye’de satışa sunulacak.
PSA Grubu’nun yeni platformu sayesinde eskisinden 140 kg daha hafif olan 308, zenginleşen donanımları, farklı motor seçenekleri sayesinde ikinci nesliyle özellikle Alman rakiplerine karşı iddialı olacağının sinyalini veriyor. Tamamen yeni olmasına karşın, markanın 124 yıllık tarihinde ilk kez adı değişmeyen 308, buna karşılık en radikal değişiklikleri geçirmiş.
308 geliştirilirken 116 patent başvurusu, 2.5 milyon km yol testi ve 2500 saat iklim testi yapılmış. Patentlerin bir bölümü, aracın ağırlığının hafifletilmesine yönelik yenilikler. Tıpkı arka bagaj kapağının “dünyada ilk kez” termoplastik malzemeyle yapılması gibi. Bu, 3 kg kazandırmış. Toplam geliştirme maliyeti 150 milyon euro .

Rekabetçi fiyatı olacak
Markanın “Avrupa’yı fethedeceği model” diye nitelediği yeni 308, eskisine göre biraz kısa ve dar. Bununla birlikte iç mekanı, tekerleklerin köşelerde daha uç kısımlara yerleştirilmesi sayesinde eskisine göre daha genişlemesine ve bagaj hacminin de 470 lt olmasına olanak tanımış.
Şubat ayından itibaren Türkiye’de satışına başlanacağı belirtilen otomobil, 1.2 lt VTi (82 HP) ile 1.6 lt THP (155 HP) benzinlinin yanı sıra 1.6 lt HDi (92 HP) ve 1.6 lt e-HDi (115 HP) dizel motor seçenekleriyle getirilecek.
Yeni 308’den beklentilerinin yüksek olduğunu ifade eden Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti , fiyatların netleşmediğini, ama rekabetçi olacağını söyledi. 2014’ün ikinci yarısında benzinli motorlu ve 6 ileri tam otomatik şanzımanlı versiyonu satışa sunacaklarını vurgulayan Bergeretti, daha sonra da 6 ileri tam otomatik dizel versiyonu da getireceklerini bildirdi.

 

Aslan pençeleri unutulmamış!
– Tasarımı, eskisine göre daha aerodinamik. İki farklı donanım şeçeneği için, iki farklı ön tampon tasarımı var.
– LED teknolojili arka stop lambaları, yandığında “Peugeot aslanının pençesi” gibi görünüyor.
– Küçük direksiyon simidi ve direksiyonun üst kısmında kalan göstergeler dikkat çekiyor. Orta konsoldaki 9.7 inçlik ekranla, düğme kalabalığı azalmış.
– Kalitenin geliştirilmesi için yeni 308’in yol testlerinin yanında 250 bin kez klima açma-kapama ve 4.3 milyon kez dokunmatik ekrana basma testi gibi zorlu süreçler var.
Yeni 308’de isteğe bağlı olarak alınabilecek Aktif Hız Sabitleyici, Çarpışma Riski Alarmı, Otomatik Acil Fren, Kör Nokta Uyarısı ve Park Assist gibi.

Bir önceki yazımız olan Eczacıbaşı Beşiktaş'ın Stadı'nı yapmak istiyor başlıklı makalemizde Askaynak, Askaynak Genel Müdürü ve Beşiktaş Stadı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *