Penguen ekibi Süper Penguen’i anlattı

Penguen ekibi çocuklar için mizah dergisi Süper Penguen’i çıkardı. Derginin başçizerleri Selçuk Erdem ve Erdil Yaşaroğlu çocuklara yönelik mizah yapmakta hiç zorlanmamış. “Çocukların mizah anlayışı bizden geride değil” diyorlar. Olmadı içlerindeki çocuğa soruyorlarmış

Penguen, Uykusuz, Gırgır, Leman… Biz yetişkinler için hayat üstümüze üstümüze geldiğinde rahatlamamızı sağlayan, iş çıkışı tıklım tıklım toplu taşıma araçlarına bindiğimizde bize eşlik eden ya da sadece gülmek için okuyabileceğimiz mizah dergileri var. Peki çocuklar ne yapsın? Eminim onlara da hayat bazen zor geliyor, okulda kötü bir gün geçiriyor ya da sadece gülmek istiyorlardır. Fakat onların bir mizah dergisi yok derken Penguen dergisi ekibinin çıkardığı Süper Penguen imdatlarına yetişti.
7-12 yaş çocuklar için eğitici, öğretici ama en önemlisi eğlenceli içeriğe sahip dergiyi baş çizerleri Selçuk Erdem ve Erdil Yaşaroğlu’ndan dinledik.

Çocuklar için mizah dergisi fikri nerede çıktı?

Selçuk Erdem:Piyasada belli yaş grubundaki çocuklar için pek çok dergi var. Ancak temelde mizahı çocukların hayatına sokmayı hedefleyen bir yayın yok. Fikrin ilk çıkış noktası burası oldu ama bunun yanı sıra bugüne dek ürettiğimiz içerikleri çeşitli yayınlardan takip eden okurlarımızdan anne-baba olanların çocuklarına yönelik bir mizah dergisi olmayışından yakınmalarının da etkisi büyük.

Erdil Yaşaroğlu:Karikatür okuryazarlığının küçük yaşta başlamasını önemsiyoruz, okurlarımızda da aynı talep var ancak karşılayacak bir mecra yoktu. Ayrıca Z kuşağı için görsellik her anlamda daha önemli ve hayatlarında bizimkilerde olduğundan çok daha fazla bir yer kaplıyor, biz bu görsel dilden güç alıyoruz.

Yıllarca yetişkinlere yönelik mizah yaptıktan sonra çocuklar için yapmak zor oluyor mu? Malum; yetişkinlere yönelik mizah argo, küfür, cinsellik gibi çocuklar için “sakıncalı” olabilecek içeriğe sahip olabiliyor zaman zaman…

Selçuk E.:Yetişkinler için hazırlanan dergimizin büyük bölümünde de zaten “sakıncalı” saydığınız içerik yok. Çok az karikatür var elememiz gereken. Yine de bu konuda çok özenliyiz. Çocuk dergileri konusunda uzman iki isim, Selin Feldman ve Pınar Denizer editör olarak bizle birlikte. Ayrıca Uzman Klinik Psikolog Deniz Bolsoy Erdem ve Prof. Dr. Adnan Ökten’e danışarak hazırladık dergimizi. Böylece anne ve babaların aklı kalmadan çocuklarının oynayacakları süper bir arkadaşları oldu.

Çocuklar için neyin komik olacağını nasıl buluyorsunuz?

Selçuk E.:Ben debir babayım ve çocuk gözlemleme konusunda sıkıntı duymuyorum. Aslında çocukların mizah anlayışı bizden geride değil. Beş yaşındaki kızım da bana her zaman çocukların yaratıcılık söz konusu olduğunda hiç de geride olmadıklarını hatırlatıyor.

Erdil Y.:Bahsettiğimiz çocuk psikolojisindeki uzman ekip bir yana bizim içimizdeki çocuklar da hâlâ ölmedi, onlara soruyoruz!

“Çocuğunuz ‘Baba, denyo ne demek?’ diye sorduğunda zorlanmayın diye”

Penguen’i bir yetişkin mizah dergisi olarak bilen anne-babalara Süper Penguen’i nasıl anlatmak istersiniz?

Selçuk E.:Penguen’i tanıyıp seven anne-babalar doğal olarak çocukları da mizah ve çizgi kültürüyle büyüsün istiyorlar ama Penguen’i çocuklarına
okutma konusunda çekinceleri var. Penguen’i okuyan çocuğunuz “Baba, denyo ne demek?” diye sorduğunda zor anlar yaşayabilirsiniz. İşte Süper Penguen bu derdinize derman olacak.

Erdil Y.:Penguen, mizahı yetişkinlerin hayatına nasıl onların anlayacağı dilden konuşarak soktuysa, Süper Penguen de çocukların hayatına onlara uygun bir dil kullanarak, arkadaş gibi konuşarak mizahı katacak. Mizah iyidir, bence bu fırsatı kaçırmasınlar!

AYDİL DURGUN – Milliyet Pazar

Bir önceki yazımız olan Erdal Beşikçioğlu Mezarsız Ölüler'i anlattı başlıklı makalemizde Erdal Beşikçioğlu, L’Officiel ve Mezarsız Ölüler hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *