Patronlar kürsüsünde işçi söz aldı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Çalışma Meclisi toplantısı kapsamında kürsüde konuşmasını yaparken sağlık sektöründe taşeron olarak çalışan bir işçi sıkıntılarını anlatmak istedi.

Bunun üzerine kürsüye davet edilen işçi, taşeron işçilerin sıkıntılarını anlattı. Salondan, “Fazla konuşma işten atılırsın” sözleri üzerine, Kudatgobilik, “Senin müdaafanı ben yapacağım, seni kimse işten atamaz” diye konuştu.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, girişimcinin kaybetmesinin işçinin, işçinin kaybetmesinin de girişimcinin kaybetmesi anlamına geldiğini dile getirerek, ekonomi çarklarının işveren ve işçinin birlikteliği sayesinde döndüğünü vurguladı.

‘İşçi düşmanı değiliz’
Nitelikli insan kaynağını geliştirmek için eğitime daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Kişi başına gelirde ise 66. ülke olma başarısını yakaladık. Ama ortalama eğitimde maalesef 137. sıradayız. Zenginliğimiz artırmak istiyorsak doğru yerlere vurgu yapmamız lazım. Mesleki eğitim olmadan bunun yapmamız mümkün değil. Mesleki eğitimi devlet mantığıyla yaparsak bunu başarmamız mümkün değil. Eğitimde yapılan yatırım, emin olun zenginlik getirir. O zaman kıdem tazminatı da alt işverenlik de sorun olmaktan çıkar” diye konuştu.
Sendikal örgütlenme önündeki yüzde 10’luk barajın yüzde 1’e inmesinde kendilerinin de payı olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Ama işçi düşmanı ilan ediliyoruz. Bu popülist bir yaklaşım” dedi. Hisarcıklıoğlu, “Kadın istihdamı konusunda Türkiye rakip ülkeleri yakalamak istiyorsa kadın istihdamını teşvik etmek, cezalandırmamak lazım. Kadın istihdamını destekleyecek her projenin destekçisiyiz” dedi.

Prangalı rekabet
Kudatgobilik, “Belirsizliklerin devam edeceği önümüzdeki devrede, işdünyası olarak istihdam ve refah sağlama görevini artık çok zor şartlarla mücadele ederek yapacağız” dedi.
Eğitim sisteminin nitelikli iş gücü yaratması gerektiğini ve sistemin buna göre dizayn edilmesi gerektiğini vurgulayan Kudatgobilik, “Bu kadar imam ve hatibe ihtiyaç varsa sanayi işçisine de ihtiyaç vardı” dedi. Kudatgobilik, Türkiye’de halen 16 hafta olan doğum izni süresinin, ILO sözleşmeleri, AB direktifleri, Avrupa Sosyal Şartı gibi uluslararası düzenlemelerde öngörülen 14 haftanın üzerinde olduğuna işaret etti.
“Bizim ayağımızda pranga, diğer ülkelerin sanayicisinin ayağında Nike’la rekabet edemeyiz” diyen Kudatgobilik, “Teklifimiz, mevcut ve çalışan işçilerimizin kıdem tazminatı haklarının muhafaza edilmesi ama onların müktesep haklarına riayet edilirken işverenin müktesep haklarına da hürmet gösterilerek yeni işe girecek işçiler için OECD ortalamalarını geçmeyecek şekilde düzenlenmesidir” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'ın Yılmaz Güney yorumuna dikkat çekti başlıklı makalemizde başbakan erdoğan, Çirkin kral ve Fatoş Güney hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *