Parkinson hastalarına ayakta ameliyat

Beyin çekirdeği üzerine yaptığı çalışmayla 2011 yılında Asya-Avrupa Beyin Cerrahisi Derneği tarafından “genç akademisyen” ödülünü alan Medical Park Göztepe Hastanesi’nden beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın, beyin pili ameliyatını anlattı: “Operasyon sırasında ‘mikroelektrot kayıt ve stimülasyon tekniği’ni uyguluyoruz. Bir yandan klasik müzik dinlerken diğer yandan da hastayla sohbet ediyoruz. Bu yöntemle hastaları uyutmadan, yüz yüze ameliyat etmeyi tercih ediyoruz. Bunun nedeni, beyinde müdahale ettiğimiz dokular, birkaç milimetre çapında. Hata payına fırsat vermeden bu hücrelerin yerini çoklu kayıt sistemi kullanarak tespit ediyoruz. Hastayı uyanık tutuyoruz çünkü bu sayede tepkilerini ölçerek sorunlu bölgeye ulaşmamız daha kolay oluyor.

1’den 10’a kadar sayıyor
Ameliyatın ilk 3-4 saatlik bölümünde hasta uyanık oluyor. Hastalar genelde çocuklarını, geleceğe yönelik planlarını ve hayallerini anlatıyor. Ben de onlara sorular soruyorum ve bazı hareketleri yapmalarını istiyorum. Ameliyat esnasında hastadan elini kaldırmasını, 1’den 10’a kadar saymasını, gösterdiğim işaret ve renklerin neler olduğunu söylemesi gibi isteklerim oluyor. Bu teknik sayesinde beynin üç boyutlu görünümünü en sağlıklı biçimde çıkarmamız mümkün hale geliyor.

Stresli olması faydalı
Beyin pili ameliyatları yaklaşık 5-6 saat sürüyor. Sıkılan, şikayetçi olan hasta yok. Bunun birkaç nedeni var. İlki, ameliyat öncesi hastalara operasyonun başarısı adına işbirliği içinde olmamız gerektiğini anlatıyorum. Ameliyatın süresi ve tekniği hakkında tatmin olan hasta, psikolojik açıdan rahatlıyor ve konsantrasyonunu topluyor. İkincisi ve asıl önemli etken, Parkinson nedeniyle en basit yaşamsal faaliyeti bile yardım almaksızın yapamayan hastanın ameliyat sonrası titremelerinin son bulacağı, sağlıklı günlerine döneceğini bilmesi.
Tüm rahatlatmalara karşın hasta stresini yenemeyebilir. Bu durum dahi, ameliyatın başarısını artıran bir faktör. Eğer hasta ameliyat esnasında stresliyse, şikayetleri daha belirgin olacağı için sorunlu bölgeyi daha kolay buluyoruz. Ameliyat biter bitmez hasta iyileşmenin ön belirtilerini hissetmeye başlıyor. İlk 1-2 ay süresince yapılan ince ayarlamalarla hastanın yaşam kalitesini artıran düzelmeler görülüyor.
Beyin pilinin avantajı; kontrol edilebilir, programlanır ve ayarlanabilir bir tedavi yöntemi olması. İstenmeyen bir yan etki görüldüğünde ayarları değiştirmek ve ilaçlarla yan etkileri engellemek mümkün. Yöntemin başarı oranı yüzde 80’leri buluyor.”

Bir önceki yazımız olan Gülsuyu Mahallesi'ne bir operasyon daha başlıklı makalemizde dhkp-c, Gazi Mahallesi ve Gülsuyu Mahallesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *