Paris’te kritik görüşme

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen toplantının ardından ABD, Fransa ve İngiltere, Suriye’nin kimyasal silahların imha edilmesi planına sadık kalmaması takdirinde “güçlü ve bağlayıcı” bir Birleşmiş Milletler (BM) kararının çıkması konusunda görüş birliğine vardı.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ortak bir basın toplantısı düzenledi.
Kerry; ABD, Fransa ve İngiltere’nin, Suriye rejiminin kimyasal silahlarının imhası planına tam anlamıyla uymasından başka hiçbir şeye tahammül göstermeyeceklerini, diplomasinin başarısızlığa uğraması halinde de güç kullanımına başvurulacağını söyledi. Moskova’dan açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise bu görüşmelerin barış çabalarına zarar vermemesi gerektiğini vurguladı.

‘ABD sadık kalacaktır’
Lavrov, “Sürekli olarak tehdit etmek, korkutmak ve saldırmak için bahane aramak, Cenevre 2 Konferansı’nın düzenlenmesi şansına zarar verir” dedi. Ancak Rus yetkili, ABD’nin cumartesi günü Rusya ile vardığı anlaşmaya sadık kalacağına dair olan inancının tam olduğunu da söyledi. Moskova’da Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Lavrov, ülkesinin BM’nin yedinci maddesi uyarınca Suriye’ye güç kullanılmasını öngören bir kararın çıkmasına karşı olduğunu ve bunun ABD ile yaptıkları anlaşmada yer almadığını vurguladı.
Rus bakan, Suriye barış görüşmeleri için düzenlenmesi planlanan Cenevre 2 Konferansı’na muhaliflerin katılmasının önemli olduğunu da söyledi.
Kerry’nin daveti ile Paris’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Kerry, Fabius ve Hague ile Suriye konusunu görüşmek üzere bir araya geldi.

Bir önceki yazımız olan Densa Denizcilik rekora gidiyor başlıklı makalemizde Denet Sabancı Çetindoğan, Densa Denizcilik ve gemicilik hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *